Skip to Content

YAPIMLAR

Herkesin hikâyesi farklı, ekranı aynı...


ALİŞAN İLE HAYATA GÜLÜMSE

Mutfak tüyoları, sağlık önerileri, faydalı bilgiler ve müzikle harmanlanan hoş sohbetler sunan, Anadolu’dan ve Anadolu insanının toplumsal yaşantısından kesitler sunan bölümleriyle halkımızın beğenisini kazanan, Cuma günleri dinî ve manevi sohbetler ile özel bir akış oluşturan program, Alişan’ın samimi sunumuyla izleyici ile buluşuyor.

ALİŞAN İLE HAYATA GÜLÜMSE
KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI

KUR’AN-I KERİM’İ GÜZEL OKUMA YARIŞMASI

Türk televizyonculuk tarihinde bir ilk olan “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması”, jüri üyelerimizin aydınlatıcı bilgileri eşliğinde, Ramazan ayında her gün birbirinden güzel kıraatleri ekranlara getiriyor.


LİNGO TÜRKİYE

Türkçemizin güzel ve doğru kullanılmasına katkı sağlayan; tempolu ve yalın bir kelime yarışması olan “Lingo Türkiye”nin her etabında farklı kelimeler, çeşitli harflerin açılmasıyla ortaya çıkan ipuçları ile tahmin edilmeye çalışılıyor. İzleyicilerimizde büyük bir beğeni ve alışkanlık oluşturan “Lingo Türkiye”, hafta içi her gün TRT 1 ekranlarından yayımlanıyor.

LİNGO TÜRKİYE
SEN TÜRKÜLERİNİ SÖYLE

SEN TÜRKÜLERİNİ SÖYLE

Anadolu’da belleklere kazınmış, dilden dile aktarılmış, gönüllerde mayalanmış türküleri seslendiren amatör ve profesyonel sanatçılar “Sen Türkülerini Söyle”de yarıştı. Aysun Gültekin, Cengiz Özkan, Emre Yücelen, İsmail Altunsaray ve Öykü Gürman’ın jüri üyeliğini yaptığı program Turgay Başyayla’nın sunumu ile ekranlara geldi.


HAYALLERİNİN PEŞİNDE

Ülkemiz kadınlarının, devletten aldıkları desteğe kendi emeklerini de katarak elde ettikleri başarı hikâyeleri “Hayallerinin Peşinde” programıyla izleyiciye aktarılıyor. Köyde ve kentte yaşayan kadınların karşılaştıkları coğrafi, ekonomik, toplumsal zorlukları; hayalleri, azimleri, enerjileri ve en önemlisi devletimizin desteği ile bir bir aşarak başarıya ulaşmaları TRT 1 ekranlarında ilgiyle takip ediliyor.

HAYALLERİNİN PEŞİNDE
BU TOPRAĞIN SESİ

BU TOPRAĞIN SESİ

Tarım ve hayvancılık konusunda uzman konuklar eşliğinde; başarı hikâyelerinin, tarım politikalarının, devlet teşviklerinin, tarım ve hayvancılıkta doğru bilinen yanlışların ele alındığı program canlı olarak yayınlanmaktadır. Bir TRT klasiği olan program, ülkemiz için doğru tarımın önemini anlatan yayınlar yapıyor.


PELİN ÇİFT İLE GÜNDEM ÖTESİ

“Pelin Çift ile Gündem Ötesi”nde insanın en temel sorusu, yaradılışa ait sırları; bilim, din, semboller, tarihi gerçekler ve kadim bilgiler ışığında sorgulanırken, ilgi çekici konular uzman konuklar eşliğinde konuşuluyor.

PELİN ÇİFT İLE GÜNDEM ÖTESİ
3'te 3

3'te 3

Türkiye’nin bilgi yarışması “3’TE 3” TRT 1 ekranlarında kazandırmaya devam ediyor. Türkiye’nin bilgi yarışması “3’TE 3” te bilgiyle yarışacak bilgiyle kazanacaksınız. Kazanmak için yapmanız gereken tek şey üç soruyu art arda doğru cevaplayarak 3’te 3 yapmak. “3’TE 3” te sorular da üç şıktan oluşuyor. Her üç soruda bir kez “Bir şıkkı ele” jokerini kullanarak Prof. Dr. Tufan Gündüz’den yardım alabilirsiniz. 


TURGAY BAŞYAYLA İLE LEZZETLİ TAVSİYE

Türk Halk Müziği sanatçısı Turgay Başyayla’nın sunumuyla çekilen program, her bölümde Anadolu’nun başka bir ilini ziyaret ederek bölgenin kültürünü ve müziğini tanıttı. Yurdumuzun tarihî ve dikkat çekici yerlerinin gezildiği, o yörelerin saklı ya da bilinen tüm lezzetlerinin izleyiciler ile paylaşıldığı program beğeni ile takip ediliyor.

TURGAY BAŞYAYLA İLE LEZZETLİ TAVSİYE
ŞEHRİME HOŞ GELDİNİZ

ŞEHRİME HOŞ GELDİNİZ

Türkçe eğitimlerini Yunus Emre Enstitüsü kurslarında tamamlayan yabancı kursiyerlerin yaşadıkları şehirlerin tarihî ve kültürel özelliklerini Türkçe olarak anlattıkları program izleyiciyle buluşuyor.


BİRAZ KÜL BİRAZ DUMAN

“Biraz Kül Biraz Duman”da ünlü konukları misafir eden Gürkan Şef, farklı pişirme teknikleriyle mangal ateşinde lezzetli yemekler hazırlarken renkli konuklarıyla yaptığı keyifli sohbetler ile seyircilerimiz hoş vakit geçirmektedir.

BİRAZ KÜL BİRAZ DUMAN
YAŞAM BAŞKA YERDE

YAŞAM BAŞKA YERDE

“Yaşam Başka Yerde” programıyla her bölümde kendi hikâyeleri ve deneyimlerinin aracılığıyla, seyahat etmenin verdiği özgürlük, doğayla iletişim kurabilme gücü, yeni kültürler ve çevreler keşfetmenin hazzı 6 farklı aile ile anlatılıyor.


ENİNE BOYUNA

Türkiye ve dünya gündemine yüzeysel değil, derinlikli bir bakış. Zamanın ruhunu yakalayan gerçek analizler. Olayların arka planına ışık tutan entelektüel yaklaşımlar. Türkiye ve Dünya gündemi yeni konu ve konuklarla Enine Boyuna'da masaya yatırılıyor. 

ENİNE BOYUNA

MİTOLOJİNİN GÜCÜ ‘’BANA MASAL ANLATMA’’

Anlattığı hikâyelerle yaşamı anlamlı kılmaya çalışan insanoğlunun, bu hikâyeleri üretmekteki muradının ne olduğu, bu hikâyelerin tarihi süreçte ne gibi dönüşümler yaşadığı, rahmetli Alev Alatlı’nın mihmandarlığında her hafta farklı konuklarla “Mitolojinin Gücü ‘Bana Masal Anlatma’” programında, Türk mitolojisi merkezde olacak şekilde ele alındı.

MİTOLOJİNİN GÜCÜ ‘’BANA MASAL ANLATMA’’
HÜLYA KOÇYİĞİT İLE FİLM GİBİ HAYATLAR

HÜLYA KOÇYİĞİT İLE FİLM GİBİ HAYATLAR

Hülya Koçyiğit ile sinema, televizyon, müzik gibi kültürel ve sanatsal alanlarda, konularının duayen isimleriyle birlikte hayatları ve kariyerleri üzerine söyleşiler gerçekleştiriliyor.


KARALAMA DEFTERİ

70 yıldır Türk edebiyatını takip eden ve güçlü bir hafızaya sahip yazar, eleştirmen ve gazeteci Doğan Hızlan, genç izleyicilerle Cumhuriyet dönemi edebiyatı arasında güçlü, neşeli ve entelektüel bağlantılar kurarak Türk edebiyatının son dönemlerinin biyografisini kendine has tarzıyla ortaya çıkardı. Programda ayrıca yayın dünyasından güncel haberler ve yeni yayımlanan kitaplar da izleyicilere aktarılıyor.

KARALAMA DEFTERİ
SELÇUKLU MİRASI

SELÇUKLU MİRASI

Selçuklu Devleti’nin kuruluşundan yükselişine tüm zamanlarını ele alan programda; bilim, mimari, dini düşünce gibi başlıklar uzman konuklar tarafından TRT 2 ekranlarında izleyicilere aktarılıyor.


EDEBÎ SOFRALAR

Baha Aydın’ın sunduğu programda, bir yazar ya da kitabın dünyasına ait yemeklerden oluşan bir sofra kuruldu ve uzman bir konuk eşliğinde yazarın hayatı ve eseri üzerine sohbet gerçekleştirildi. Programda, Halide Edip Adıvar’ın Sinekli Bakkal’ı, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Şıpsevdi’si, Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf’u, Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı ve Yusuf Atılgan’nın Aylak Adam’ı gibi romanlar ele alınıyor.

EDEBÎ SOFRALAR
MÜSTESNA

MÜSTESNA

Engel tanımayan sanatçıların baleden resime, müzikten el sanatlarına çeşitli dallarda ortaya koydukları eserler ve ilham veren hikâyeler anlatılıyor.


KOZA

Türk tasarımcıların kullandığı kumaşlarda geleneksel dokuma kültüründen faydalanmalarını teşvik etmeyi amaçlayan “Koza” programında, Türk halı ve kilimleri, Türkiye tekstilinde bitkisel kökenli boya kullanımı gibi konular ele alınıyor.

KOZA
KOCA SİNAN

KOCA SİNAN

Osmanlı Devleti’nin en önemli mimarı Mimar Sinan’ın yaşantısı ve eserleri, “Koca Sinan” belgeseli ile seyirciyle buluşuyor.


DİJİTAL SANAT

“Dijital Sanat”ta her hafta, alanında öne çıkan sanatçılarla, NFT ile sanat üretimi, interaktif dijital sanat gibi teknolojinin izinde yeni formlara evrilen dijital sanatın izi sürülüyor.

DİJİTAL SANAT
KLİŞE

KLİŞE

Türk fotoğrafının yeni bir bakış açısıyla anlatıldığı programda, Osmanlı fotoğraf kültüründen günümüze benzerlikler ve ayrışmalar ele alınıyor. Türk fotoğrafının dünya fotoğrafıyla etkileşimleri, dijital dönüşüm ve fotoğrafın gelecekteki konumu uzmanlarca değerlendiriliyor.


ANLATI

“Anlatı” insanlık tarihinin kendisiyle başlar. Anlatma ihtiyacı, tüm sanat dallarının çıkış noktasıdır. İnsan sadece edebiyatla anlatmaz, müzikle, resimle, dansla da anlatır. Edebiyatın hikâye türü ile müzik, resim, dans gibi sanat dallarını aynı sahnede sunan “Anlatı”, adeta çok sesli bir koro oluşturarak izleyiciye bir sanat armonisi sunuyor.

ANLATI
GENÇ SAHNE

GENÇ SAHNE

Yapımda, üniversitelerin Tiyatro Ana Sanat Dalı öğrencileri, sahne arkasındaki hazırlık aşamalarını anlatıyorlar ve seçtikleri oyunları sahneliyorlar.


ESKİZ

Eskiz’de her hafta bir illüstrasyon sanatçısı İstanbul’un çeşitli yerlerinde, seçilen bir kitaptan yola çıkarak, şehri kendi sanat ekseniyle birleştirerek yeniden resmediyor.

ESKİZ
RESME YOLCULUK

RESME YOLCULUK

Yurt Gezileri Programı kapsamında yer alan Abidin Dino, Melahat Ekinci, Bedri Rahmi Eyüpoğlu gibi ressamlarımızın izinden giderek ülkemizin doğal güzelliklerini resim sanatıyla buluşturan “Resme Yolculuk” programında ressam Murat Turan, Afyonkarahisar, Bolu, Tekirdağ, Kırklareli gibi şehirlerimizden manzaraları resmediyor.


EVE DÖNEN MİRAS

Cumhuriyetimizin 100. yılında, ülkemizden kaçırılmış fakat Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuk mücadelesi sonunda ait olduğu topraklara geri dönen sanat eserleri ve arkeolojik bulguların hikâyesi anlatılıyor.

EVE DÖNEN MİRAS
AYNADA GİZLİ CİHAN

AYNADA GİZLİ CİHAN

Prof. Dr. Saadettin Ökten ve moderatör Hüsnü Yavuz Aytekin tarafından nostalji duygusu, gelecek, insanın tabiatla uyumu gibi konulara dair mimari eserler, romanlar, şiirler, kavramlar üzerinden bir tarih ve kimlik okuması gerçekleştiriyorlar.


SANATÇININ ŞEHRİ

Sanatın farklı dallarında faaliyet gösteren sanatçılar, yaşadıkları şehirlerin sanat hayatlarına etkilerini anlatıyorlar.

SANATÇININ ŞEHRİ
SÛRET

SÛRET

“Sûret” programında fotoğrafçılık açısından bir belge niteliği taşıyan tarihi fotoğraflar ve albümler üzerinden zamanın ruhu, dokusu ve dönemin şartları aktarılıyor.


KEŞİF

Sanatçılar, uçak pistlerinden daktilolara akla gelmeyecek materyal ve mekanlarla çağdaş sanatın sınırlarını keşfediyorlar.

KEŞİF
TANIŞMA HİKAYESİ

TANIŞMA HİKAYESİ

Ürettikleri eserlerle topluluklara yön veren, kitleleri peşlerinden sürükleyen, kültür - sanat mecralarına büyük etkileri olan kıymetli şahsiyetlerin birbirleriyle tanışma hikâyeleri ekrana taşınıyor.


MİSAL

Masallar anlatan ve doğaçlama müzik yapan bir sözlü kültür grubu; Anadolu'nun ve yakın Osmanlı coğrafyasının "sözlerine" odaklanırken, bu kültürü icra eden anlatıcılarla sohbetlerin yer aldığı program izleyici ile buluşuyor.

MİSAL
BEŞİR AYVAZOĞLU İLE ZAMANLAR VE MEKANLAR

BEŞİR AYVAZOĞLU İLE ZAMANLAR VE MEKANLAR

Beşir Ayvazoğlu, edebiyat tarihimizin iki önemli ismi Yahya Kemal Beyatlı ve Mehmet Âkif Ersoy’u anlatıyor.


İHMAL EDİLEBİLİR NASİHATLER

İhmal Edilebilir Nasihatler’de Ayşe Böhürler'in moderatörlüğünde Alev Alatlı ve Süleyman Seyfi Öğün, hâkim “gerçeğin” üzerini örttüğü diğer “gerçekleri” arıyor.

İHMAL EDİLEBİLİR NASİHATLER
MUSTAFA KARA İLE TASAVVUF KÜLTÜRÜ

MUSTAFA KARA İLE TASAVVUF KÜLTÜRÜ

Prof. Dr. Mustafa Kara, yüzyıllardan bu yana İslam dünyası içerisinde kendine has bir yere sahip tasavvuf kültürünü, tüm yönleriyle TRT 2 ekranlarından izleyiciye aktarıyor.


YÜZYILIN BİRİKİMİ

Cumhuriyetin ilanıyla başlayan ama kökleri 19. yüzyıla dayanan kültür ve medeniyet değişimlerimizin, Batılılaşma maceramızın ve klasik kültürün direnişinin izleri “Yüzyılın Birikimi”nde sürülüyor.

YÜZYILIN BİRİKİMİ
BİR HİLAL UĞRUNA İSTİKLAL MARŞI

BİR HİLAL UĞRUNA İSTİKLAL MARŞI

Prof. Dr. İsmail Kara’nın Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı dönemi anlattığı programda; marşta işlenen düşüncelerin ve temel kavramların arka planı yorumlanıyor.


İSTİSNAİ RENKLER

Türk kırmızısından çivit mavisine, Paris yeşilinden Hint sarısına, renklerin bilinmeyen yönleri ve çok özel öyküleri, alanında uzman konukların anlatımıyla ekrana geliyor.

İSTİSNAİ RENKLER
TARİH SÖYLEŞİLERİ

TARİH SÖYLEŞİLERİ

Dr. Coşkun Yılmaz ve Prof. Dr. Mehmet İpşirli her hafta önemli konuklarıyla, tarihin koridorlarında dolaşıyor. Sunucu ve konuklar “tarih nedir, nasıl yazılmalı, nasıl okunmalı” soruları eşliğinde başta Türk tarihi olmak üzere zaman zaman da dünya tarihinden olaylara, kişilere değiniyor. İbn Haldun serisi, seçimler tarihi serisi, Nizâmülmülk: Siyasetname okumaları serisi, darbeler tarihi serisi gibi konular programda yer almaktadır.


TARİHİN RUHU

Yakın tarihimizin önemli olaylarına ve şahsiyetlerine arşivlerin içinden analitik bir bakış getiren Tarihin Ruhu’nda fotoğraflar, filmler ve gazetelerdeki saklı bilgiler açığa çıkarılmaktadır. Ortaya çıkan bilgiler mukayeseli bir şekilde incelenerek izleyicilerle paylaşılıyor.

TARİHİN RUHU
HAYAT SANAT

HAYAT SANAT

Hafta içi her gün yayınlanan programda, kültür ve sanat haberleri; konserler, sergiler, festivaller, son çıkan kitaplar, tiyatro oyunları, fuarlar, gösterime giren filmler ekrana geliyor.


FELSEFE SÖYLEŞİLERİ

Felsefe-bilimci Prof. Dr. Teoman Duralı, programda felsefe-bilim geleneğinin doğuşunu, serüvenini Batı ve Doğu düşünce dünyalarının hangi merhalelerden geçerek bugüne geldiğini sade bir dille anlatıyor.

FELSEFE SÖYLEŞİLERİ
EVLİYA ÇELEBİ

EVLİYA ÇELEBİ

Evliya Çelebi'nin takip ettiği rotayı 21. yüzyılda takip eden bir seyyah gittiği şehirlere tıpkı Evliya Çelebi gibi bakıyor, büyük seyyahın anlattığı ayrıntıları günümüzde de yaşatmaya çalışıyor.


SİNEMA+

Her hafta vizyona girecek filmlerin ve güncel sinema haberlerinin verildiği programda, birbirinden değerli konuklar ağırlanıyor.

SİNEMA+
ARAMIZDA MÜZİK VAR

ARAMIZDA MÜZİK VAR

Türk pop müziğinin gelişiminde önemli katkıları olan Fuat Güner, dünya müziklerinin peşine düşüyor, ünlü müzisyenlerle müzik, kültür, sanat üzerine sohbet ediyor. Gittiği ülke hakkında verdiği bilgilendirici ayrıntılar da programın bir başka güzelliği olarak izleyicilerle buluşuyor.


PAZAR KONSERİ

Tanıdık sesler, klasikleşmiş müzikler, bir TRT klasiği olan Pazar Konseri’nde yer alıyor. Türkiye’nin farklı senfoni orkestralarının düzenlediği konserler TRT 2’nin özel yorumuyla ekranlara geliyor. Batıdan ve doğudan klasikleşmiş eserler izleyicisiyle buluşuyor.

PAZAR KONSERİ
GERİ DÖNÜŞEN SANAT

GERİ DÖNÜŞEN SANAT

Üretim ve tüketimin hızla yapıldığı ama çıkan atıkların aynı hızla geri kazandırılamadığı günümüzde bu program geri dönüşümün önemine sanatla dikkat çekmektedir. Geri dönüşüm sanatı ile uğraşan sanatçılar, ‘çöp’ dediğimiz atık malzemeleri kullanarak yaratıcı tasarımlarla sanat eserleri üretiyorlar. Eski CD’ler, hurda metaller, şarapnel parçaları, eskimiş araba lastikleri, plastik atıklar vb. hemen her şey bu sanatçılar için bir malzeme haline geliyor. Geri Dönüşen Sanat, işte bu süreci anlatırken tüketim çılgınlığı, israf, çevre kirliliği ve geri dönüşüme dikkat çekiyor.


KÖKLER

Kökler belgeselinde, zengin, çok katmanlı bir içeriğe sahip olan ve geniş bir coğrafyaya yayılmış bulunan Türk anlatısı ve mitolojisi; tarihî, kültürel ve güncel bir perspektiften ele alınıyor. Uzmanların bilgi ve yorumları estetik bir animasyon diliyle anlatılıyor.

KÖKLER
HAYAT VE HAKİKAT

HAYAT VE HAKİKAT

Prof. Dr. Bünyamin Bezci, Prof. Dr. Feridun Yılmaz ve Dr. Ahmet Demirhan’ın sunumuyla ekrana gelen programda, birbirini tamamlayan farklı perspektiflerle batı düşüncesinin kodları yeniden ele alınıyor.


COĞRAFYADAN KÜLTÜRE BAĞ

Kültürel olguların, “coğrafya ve insan” ile bağları, bilimsel temellerle irdelenip açıklanıyor.

COĞRAFYADAN KÜLTÜRE BAĞ
MÜZELERİN YILDIZLARI

MÜZELERİN YILDIZLARI

Bazı müzelerde, o müzeyle özdeşleşmiş, müzenin ismini duyunca hemen akla gelen eserler vardır. Bu programda her bir müzenin diğer objelerine göre yıldızlaşmış eserleri ekrana geliyor ve eser derinlemesine inceleniyor.


TÜRKİYE’NİN KELİMELERİ

Türkiye'nin Kelimeleri programında, Türk modernleşmesi ile yeni Türk edebiyatı arasındaki bağlantılar, kesişimler, kopuşlar, kavgalar eşliğinde hem tarihimiz hem de o büyük hikâyemiz okunmaya çalışılıyor. Dr. Celal Fedai'nin moderatörlüğündeki programda alanında uzman isim olan Prof. Dr. Fatih Andı ile edebiyat serüveninin geçmişi ve bugününü eleştirel bir gözle yeniden değerlendiriliyor.

TÜRKİYE’NİN KELİMELERİ
HAFİR

HAFİR

Arkeolojik kazıları konu edinen "Hafir" programında, kazı başkanları ile röportajların yanı sıra kazı ekiplerinin çalışmaları hakkında bilgiler yer almaktadır.


İBİ: GALAKTİK SERÜVEN

TRT Çocuk’un ilgiyle takip edilen animasyon kahramanları İbi, Tosi, Hoppa ve Pumba’nın uzay mekiğiyle gittikleri bir gezegende mahsur kalmasını konu edinen “İbi: Galaktik Serüven” yapımında uzay, galaksi, gezegenler gibi bilgilerin izleyiciye aktarılması ve izleyicilerin matematik, fen bilgilerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

İBİ: GALAKTİK SERÜVEN
HABERİN OLSUN

HABERİN OLSUN

Türkiye’nin ilk ve tek çocuk haber programı “Haberin Olsun” ile çocuklara haber kültürünü aşılamak amaçlanıyor. Alanında uzman bir işaret dili tercümanının anlatımıyla işaret dili tercümesinin de ekrana getirildiği program ile tüm izleyicilere TRT Çocuk ekranlarından ulaşılıyor.


RÜZGÂR GÜLÜ

Çocukların telefon bağlantısıyla interaktif bir biçimde dâhil olduğu bilgi yarışması niteliğindeki programda, çocuklara müfredata uygun sorular yöneltilerek edindikleri bilgilerin pekiştirilmesi hedefleniyor.

RÜZGÂR GÜLÜ
BENİM ZAMANIM

BENİM ZAMANIM

Bilim, teknoloji, spor, sanat gibi ilgi alanlarında soruları olan çocukların konuk olarak programa dahil olduğu “Benim Zamanım”da, farklı alanlarda hobi ve ilgiye sahip izleyicilerin hikâyeleri ekranlara geliyor.


EKİP: SİBERAY

Okulun bilgisayar kulübünde tanışan Hakan, Selvi ve Umut, her yeni bölümde siber dünyaya ait problemlerle karşılaşır. Hem kendilerinin hem de arkadaşlarının sorunlarını çözmek için siber dünyada maceralara atılırken dostlukları da pekişir. Kahramanlar, eğlence dolu maceralara atılarak çevrim içi dünyaya dair önemli bilgiler edinir ve sanal ortamdaki tehlikelerden korunmayı öğrenir.

EKİP: SİBERAY
ASLAN

ASLAN

Çizgi filmde, Aslan ile arkadaşları Mehmet, Zeynep ve Eren’in sorunlar karşısında çözüm arayışları eğlenceli bir şekilde işlenmektedir. Bu arkadaş grubu için sorunlara çözüm bulmak öncelikle hayal kurmakla mümkündür. TRT Çocuk’un mucit kahramanı Aslan ve arkadaşları sorunların çözümünü öncelikle hayal etmekte, ardından çeşitli icatlar geliştirmektedir.


EL FENERİ

Her bölümde birbirinden farklı kelimelerle bir çizgi film izleyen çocuklar, kelimeleri öğrenirken yeni kavramlar da kazanıyor. Çocukların yanı sıra ebeveynleri de işaret diliyle tanıştırmayı hedefleyen programda, minik izleyicilerin erken ve sağlıklı dil gelişimine katkı sağlamak hedefleniyor.

EL FENERİ
BABAMIN GÖLGESİ 1918

BABAMIN GÖLGESİ 1918

Babamın Gölgesi 1915 yapımının devamı niteliğinde olan “Babamın Gölgesi 1918”de Kurtuluş Savaşı’na doğru giden bir milletin göğüs gerdiği zorluklar ve millî dayanışma ruhu İstanbul’da yaşayan Hayrullah Ethem Bey ve ailesinin yeni hikâyeleri üzerinden izleyiciye aktarılıyor.


AYBEK

“Aybek”, öz Türk kültürünü yansıtan bir obada yaşamaktadır. Obadaki Bilge Kaycı Dede, her akşam ateş başında kötü kalpli Alkar’ın hikâyelerini çocuklara anlatmaktadır. “Aybek” ile çocuklara Türk kültürünü öğretmek, problemlerle başa çıkabilme yeteneği kazandırmak, kriz anında karar verebilme becerilerini geliştirmek ve yardımlaşmanın önemini vurgulamak amaçlanıyor.

AYBEK
SER-A

SER-A

Çizgi filmde, farklı gezegenlerden bir araya gelen Henga, Lug, Ort, Zetta ve İgga’nın “SER-a”dan çıkışı aradıkları çizgi filmde, birbirlerini tanıyarak ekip halinde hareket etmeye başlamaları ve bu süreçte yaşadıkları hikâyeler konu ediliyor.


ÇOCUKÇUF

Çocukların sahip oldukları potansiyeli, iletişim yeteneklerini, zengin hayal güçlerini ve bireysel becerilerini sohbet ortamı aracılığıyla ekrana taşımayı amaçlayan program “ÇocukÇUF”ta çocuklar Ekin Abla, Mutlu ve Çufçuf’un içerisinde olduğu oyun istasyonuna gelerek hep birlikte eğleniyorlar.

ÇOCUKÇUF
DEDEKTİF REPTIR

DEDEKTİF REPTIR

“Dedektif Reptır”da, müzik ve gizemi içinde barındıran birbirinden farklı olayları çözmek için izler süren bir kukla karakter olan Reptır’ın hikâyesi anlatılıyor. Dedektif Reptır ile çocuklara analitik düşünme becerisinin ve mizah anlayışının kazandırılması hedefleniyor.


EYMEN İLE ÇİMEN

Üç yaşında bir çocuk olan Eymen, odasında uyku ve oyun arkadaşı olan en sevdiği oyuncağı Çimen ile keyifli vakit geçirir. Eymen, Çimen ile oynadığı oyunlarla bambaşka diyarlara yolculuk ederek denizlerden ormanlara, bulutlardan uzaya uzanan bir serüvene atılır. Maceralarına bazen ablası Dila ve arkadaşı Sevgi’yi de dâhil eden minik kahraman, Çimen ile birlikte dünyayı yeniden keşfeder.

EYMEN İLE ÇİMEN
KEHRİBAR İLE BONCUK

KEHRİBAR İLE BONCUK

Ormanya ülkesinde yaşayan Kehribar ile Boncuk’un hikâyesinin anlatıldığı çizgi filmde, kahramanların okuldan mezun olmak için gereken şartlardan biri olan çalışma çizelgesini doldurmaları gerekmektedir. Çizgi film, çocuklara okul arkadaşlığının önemini, birlikte yaşamanın zorluklarının üstesinden gelmeyi öğretmeyi ve mizahi beceriler kazandırmayı hedefliyor.


SAGUN

Çizgi filmde, yıllarca barış ve mutluluk içinde yaşayan Yergöğü halkı kötü kalpli Gagamor tarafından ele geçirilir. Yergöğü’nün Han’ı Çağrı Han, ailesi ve halkını kurtarmak için yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kalır ama oğlu Sagun kaçırılmıştır. Yergöğü’nün bilge öğretmeni Ayaz, Sagun’u kurtarır ve uzun süre ona eğitim verir. Sagun büyür ve güçlenir, Gagamor ile karşılaşırlar ve olaylar gelişir.

SAGUN
YUSUFNAME

YUSUFNAME

Çizgi filmde, maceraperest bir genç olan Yusuf, süt kardeşi Zehra ile birlikte bulduğu “Yusufname” isimli kitapla aradığı maceraya çıkmak için bir fırsat yakalar. Dedesinin eski denizcilik günlerinden hatırladığı kitabın sahibi bir kaptandır. Yusuf ve arkadaşları birlikte her bölümde farklı bir hikaye ile zor yollar aşarak kitabı sahibine ulaştırmak için çabalar.


TAKTİK 6

En büyük tutkusu futbol olan Kerem, millî takımda yer alarak Dünya Kupası’nı Türkiye’ye kazandırmanın hayalini kuran bir çocuktur. Çocuklara takım ruhu ve spor kültürünün kazandırılmasının hedeflendiği “Taktik 6”da, ailesinin iş için yurt dışına gitmesiyle birlikte teyzesinin yanına taşınan Kerem ve yeni sınıfındaki arkadaşlarının takım olmayı öğrenme ve birlikte başarıya ulaşma çabaları anlatılıyor.

TAKTİK 6
TÜRKÇE BENİM EVİM

TÜRKÇE BENİM EVİM

“Türkçe Benim Evim” programıyla tiyatroyla ilgilenen ve doğayı çok seven Begüm ile meraklı dostu papağan Çuçu’nun serüvenlerine ortak olan çocukların kelime dağarcıklarını genişletmek ve onlara etkili konuşmayı öğretmek hedefleniyor.


RAFADAN TAYFA

Rafadan Tayfa 80’li yıllarda geçen, değerlerimizi ve mahalle yaşantısını nesiller arasında bir bağ kurarak anlatmayı hedefleyen bir çizgi filmdir. Kendilerini “Rafadan Tayfa” olarak adlandıran Kamil, Mert, Akın, Hayri, Sevim ve Hale’nin hayal dünyaları, arkadaşlıkları ve mahalle maceralarından oluşan çizgi film, İstanbul sokaklarının güzelliklerini ve samimiyetini ekranlara taşıyor.

RAFADAN TAYFA
TRAFİK TAYFA

TRAFİK TAYFA

TRT Çocuk’un Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı ile ortak geliştirdiği “Trafik Tayfa”, çocukların çok sevdiği “Rafadan Tayfa” karakterlerini bir araya getirerek çocukları trafikteki sorumluluklarını da öğrenecekleri bir maceraya davet etmektedir. “Trafik Tayfa” ile çocuklar bir yandan eğlenirken diğer yandan trafik hakkında bilgi sahibi olmaktadır.


DİJİTAL TAYFA

“Dijital Tayfa” sanal zorbalık, kişisel bilgilerin korunmasının önemi, yapay zekâ ve özellikle “oltalama” şeklinde gerçekleşen dolandırıcılık biçimleri konularında çocukları bilinçlendirmeyi hedeflemektedir. T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin de katkıları ile hazırlanan Dijital Tayfa, çocukların gelecekte yerli ve millî teknoloji üretimine katkı sunmasını da amaçlamaktadır.

DİJİTAL TAYFA
NASREDDİN HOCA ZAMAN YOLCUSU

NASREDDİN HOCA ZAMAN YOLCUSU

Çizgi filmde, Nasreddin Hoca, Zehra, Kerim ve Ayşe’nin günümüzde geçen maceraları anlatılmaktadır. 13. yüzyılda Konya’da yaşayan Nasreddin Hoca ve eşeği Küheylan, günümüzde yaşayan Zehra ve arkadaşlarının yanlışlıkla zamanlar arası geçiş holünü açması sonucu, eski bir çınar ağacının gövdesinden içeri düşer ve kendilerini 21. yüzyılda bulurlar.


Z TAKIMI

Dünya milenyuma girmiştir. Bilinen hiçbir enerji kaynağı tüketim çağının hızına yetişememiştir. Araştırmalarını sürdüren bilim insanları, dünya için çok önemli bir element keşfederler: Z Elementi. Hikâye, bu elementi ele geçirmek isteyen Bay B ve onunla korkusuzca mücadele eden kahramanlarımız Arda, Ela ve Efe arasında geçmektedir.

Z TAKIMI
KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI

KAPTAN PENGU VE ARKADAŞLARI

Kaptan Pengu, ailesi ve penguen dostlarıyla yaşayan küçük mavi bir penguendir. Ekibi genişletmek, yeni öğrenciler yetiştirmek için buzullardaki öğrencileri Pegu, Zeze ve Gugu’yu yanına alıp diğerlerini bulmaya giden Kaptan Pengu ve dostları, yeni öğrencilerini eğitirken doğada başlarına gelen sorunları da çözmeye çalışır. Doğayı ve dengesini korumak için ellerinden geleni yapmayı amaç edinmiş kahramanlarımız, bu eğlenceli macerada çevre, doğa, dünyamız ve arkadaşlık adına çok şey öğrenir.


PIRIL

Pırıl; 9 yaşındaki bir çocuğun okulda öğrendiği bilgilerin gerçek hayatta can bulduğu, matematiğin sıkıcı olmayan, eğlenceli ve günlük hayatta kullanılabilir yönünü arkadaşlarıyla keşfetmektedir. Çocukların okul yaşantısı ile 6-9 yaş evresinde her okul çocuğunun sorguladığı “Bunları neden öğreniyoruz?”, “Bunlar ne işimize yarayacak?” sorularına cevap aranmaktadır.

PIRIL
ELİF VE ARKADAŞLARI

ELİF VE ARKADAŞLARI

Çizgi filmde arkadaşlarıyla birlikte paylaşmayı, sevmeyi, yardımlaşmayı öğrenirken diğer yandan onlarla oyunlar oynayan, öğrenen ve keşfeden Elif’in ana okul maceraları ele alınmaktadır. Doğayı, meyveleri, uzayı ve araştırmayı çok seven bir kız çocuğu olan Elif, yakın arkadaşları Ayşe, Kerem ve Selim ile birlikte her bölümde farklı bir hikâyeyle izleyicilerle buluşmaktadır.


ERDEM

Erdem, babasının onu bir gün büyük bir kütüphaneye götürmesi ile kitapların macera dolu dünyasına bir adım atar. Okuduğu her kitabın başkahramanı olduğunu hayal ederek maceradan maceraya koşar. Bu maceralarda ona çok bilge kitap kurdu ve sadık dostları Ördek ve Zepi de eşlik eder.

ERDEM
SÜRPRİZ KUTUSU

SÜRPRİZ KUTUSU

Lemi ve Dönüştüratör’ün geri dönüşüm malzemeleriyle birbirinden ilginç tasarımlar yaptığı “Sürpriz Kutusu” ile çocuklarda çevre bilinci oluşturmak ve motor becerilerini geliştirmek hedeflenmektedir.


MAYSA VE BULUT

Çizgi dizinin ana karakteri Maysa, küçük bir yörük kızıdır. Dizide Maysa‘nın en yakın arkadaşı Çoban Bulutla yaşadığı maceralar ve dedesinden dinlediği masallar işlenmektedir. Türk kültürü ve folklörünü, Yörüklerin yaşam mücadelesi içerisinde, doğa ve hayvan sevgisiyle ele alan Maysa ve Bulut’ta ana karakterimiz Maysa, sevgi dolu ailesi ve oba sakinleriyle mutlu bir hayat sürmektedir.

MAYSA VE BULUT
EGE İLE GAGA

EGE İLE GAGA

Ege ile Gaga, bir çocukla en yakın arkadaşı karganın doğayı ve diğer canlıların yaşayışını eğlenerek keşfetme macerası üzerine kurulu bir çizgi filmdir. Dizinin ana karakteri Ege'nin meraklı yapısı, onu bilge arkadaşı Gaga ile maceralara sürükler. Birlikte kurdukları bu sevgi ve bilgiye dayalı bağ, onlara karşılaştıkları problemleri çözmede yardımcı olur. Günün sonunda, hayata dair edindikleri tüm çıkarımları not ederler.


KARE

Kuti, Aypa, Rupi ve Enda şehirde esrarengiz olayları açıklığa kavuşturan sıkı arkadaşlardır. İsimlerinin baş harflerinden oluşan KARE, tüm şehrin ünlü kahramanlarıdır. Şehirde meydana gelen gizemli olayları takip eden TV haber spikeri Bay Arslan, Muhabir Keçe’ yi olay yerine göndererek olayları araştırmaya çalışır. Kare Takımı ise sorunu çözmek için hızla olay yerine gider. Şehrin farklı köşelerinde karşılaşılan bu ilginç olaylar bilimsel yöntem ve sorularla çözülür.

KARE

OYUNBOZAN

Millî hamlelerle güçlenen Türk Savunma Sanayii’nin gurur veren projeleri, Türk ordusuna güç katan millî teknoloji ürünü silahları ve araçları; bu araçların üretim kararı, teknolojileri, tasarım süreçleri, Türkiye’de ve sınır ötesindeki operasyonel etkileri detaylarıyla “Oyunbozan” belgeselinde izleyiciyle buluşuyor.

OYUNBOZAN
TÜRKİYE’NİN DEV YAPILARI

TÜRKİYE’NİN DEV YAPILARI

Türk mimar ve mühendislerin imzasını taşıyan, Türkiye’nin gelecek vizyonunu yansıtan, tasarım ve teknolojileriyle dünyada hayranlık uyandıran devasa yapıların zorlu inşa süreçleri adım adım ekrana taşındı. 


MASKELERİN ARDINDA: SİBER SAVAŞ

Belgesel serisinde siber dünyanın karanlık yüzü; gerçek olaylardan yola çıkılarak, canlandırmalar ve konunun uzmanları ile yapılan röportajlarla desteklenerek ele alınıyor.

MASKELERİN ARDINDA: SİBER SAVAŞ
TUT ELİMDEN

TUT ELİMDEN

Zorlu hastalıklar ve çarpıcı tedavi süreçlerinin yer aldığı belgeselde Türk doktorların yetenekleri ve ülkenin güçlü sağlık sistemi içinde sağladığı başarılar insan hikâyeleriyle birlikte aktarılıyor.


TARİHİN EFSANELERİ

Dökü-drama belgeselde, Türk ve İslam tarihinin efsaneleşmiş hükümdarlarının ve iz bırakmış komutanlarının hikâyeleri, güçlü karakterleri ve liderlikleriyle öne çıkan Atilla, Selahaddin Eyyübi, Baybars ve Cengiz Han gibi kazandıkları zaferlerle tarihe yön veren isimler ekrana taşınıyor.

TARİHİN EFSANELERİ
ÇOCUĞUM İÇİN

ÇOCUĞUM İÇİN

“Çocuğum İçin”, dünyanın dört bir yanında zor şartlarda yaşayan çocukların hayallerini ve yokluk içinde evlatları için mücadele eden anne babaların sarsıcı öykülerini ekrana getiriyor.


ULAK

Doğal yaşam, keşif ve macera konularında güçlü bir birikime sahip olan ve bu konuda insanlara öncülük yapan Serdar Kılıç “Ulak” belgeseliyle yeryüzünün uzak köşelerine yolculuklar yaparak doğayla bütünleşen kültürlerin ve insan hikâyelerinin izini sürüyor.

ULAK
YOK OLMADAN KEŞFET

YOK OLMADAN KEŞFET

Kendisini doğaya ve yaban hayatını koruyup keşfetmeye adamış dünya çapında bir bilim insanı olan Prof. Dr. Kaan Şekercioğlu, “Yok Olmadan Keşfet”te Anadolu’nun ender türlerini aradı ve kayıt altına aldı. Prof. Şekercioğlu belgeselin her bölümünde bir türün izini sürerek, doğal hayata dair bilgi ve birikimini TRT Belgesel ekranlarında izleyiciyle buluşturuyor.


MACERAYA ENGEL YOK

“Maceraya Engel Yok” programında biri görme, biri duyma, biri de yürüme engelli üç dostun doğa ve adrenalin tutkusuyla yola çıkışı, zorlu maceralarda sınırlarını zorladıkları anlar ekranlara getiriyor.

MACERAYA ENGEL YOK
GÖNÜLLÜ VETERİNER

GÖNÜLLÜ VETERİNER

Kendini engelli hayvanlara adayan bir gönüllü ve işine aşık bir veteriner birlikte yollara düşerek köy köy, şehir şehir gezip hayvan dostlarımızın yaralarını sarıyor.


YİYECEĞİN SERÜVENİ

Yiyeceğin üretiminden itibaren soframıza gelene kadar hangi işlemlerden geçtiği, kaç farklı şekilde tüketildiği “Yiyeceğin Serüveni” ile seyirciye aktarılıyor.

YİYECEĞİN SERÜVENİ
ANADOLU İNSANI

ANADOLU İNSANI

“Anadolu İnsanı” belgeselinde Anadolu’da yetişmiş, bu toprakların suyunu içmiş ve hala bu topraklara hizmet etmekte olan insanlar ve onların erdemleri anlatılarak Anadolu insanının yaşadığı zorluklar, hayat şartları, doğayla uyumu ve erdemliği ekrana taşınıyor.


ŞEHİRDEN UZAKTA

Sevilen oyuncu Kıvanç Kasabalı, ailesi için şehirden uzakta bir hayat kurmayı hayal etti ve bu amaçla yollara düştü. Şehirden uzaklaşmak isteyenler ve köyde doğayla iç içe bir yaşam sürmeyi düşleyenler için bu hayatı bizzat deneyimliyor ve hikâyesini izleyicilerle paylaşıyor.

ŞEHİRDEN UZAKTA
DOĞU’NUN KAYIP SİLÜETLERİ

DOĞU’NUN KAYIP SİLÜETLERİ

Belgeselde, yeryüzünün ücra köşelerinde yaşayan, öz kimliklerini koruyarak zamana direnen ve kaybolmaya yüz tutmuş renkli kültürlerin hikâyesi anlatılıyor.


KARANLIK MİRAS

“Karanlık Miras”ta, 3.000 yıldır süren doğu-batı medeniyet çatışmasının ne zaman ve nasıl başladığının, gelişim sürecinin ve günümüze kadar ulaşan hikâyesinin sıra dışı kırılmalarının incelendiği belgeselde Troya Savaşı’ndan Çanakkale Savaşı’na uzanan geniş bir aralıkta doğu ve batı ikileminin ve çatışmasının bilinmeyen öyküsü seyirciye aktarılıyor.

KARANLIK MİRAS
SU ALTI USTALARI

SU ALTI USTALARI

Bu programda su altı inşaatları, sudaki gemilerin karaya çekilmeden onarımı, su altı arama-kurtarma çalışmaları, balık çiftlikleri bakımı, sualtı boru ve iletişim hatlarının döşenmesi gibi birçok işi yapan sanayi dalgıçlarının meslek hikâyeleri ekrana geliyor.


ZORLU İŞLER RESHAD STRIK

Reshad Strik, kendi sınırlarını zorladığı, Anadolu’yu keşfettiği bu programda yeni maceraları ve heyecanları izleyici ile paylaşmaya devam etmektedir. Anadolu’yu karış karış gezen Reshad kimi zaman bir mezbahanede kesim yaptı, kimi zamansa tabakhanede deri tabakladı. Anadolu’nun ücra köşelerinde zorlu meslekleri deneyimleyen Reshad bu deneyimini TRT Belgesel ekranlarında izleyiciye aktarılıyor.

ZORLU İŞLER RESHAD STRIK
KORUYUCULAR

KORUYUCULAR

Belgeselde görevleri hayat kurtarmak olan kahraman personelin, gece gündüz halkın ve ülkenin güvenliği için nöbet tutan Polis, İtfaiye, Sahil Güvenlik ve Acil Sağlık ekiplerinin mesaileri, günlük faaliyetleri ve yaşanan olaylar anbean izleyiciye sunuluyor.


DOĞAL TEHDİT AFETLER

Tarih boyunca insanların ve diğer canlıların en trajik gerçeklerinden biri olan afetlerin önlenemez seviyedeki şiddeti, en başta tedbirsiz kurulan yaşam alanlarını tehdit ediyor. “Doğal Tehdit Afetler” belgeseli afetlere maruz kalan insanların hayat hikayesine odaklanıyor. Ayrıca serinin Asrın Felaketi: 06 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremleri’nde yaşananları konu alan 6 Şubat Depremleri Özel bölümleri de bulunuyor.

DOĞAL TEHDİT AFETLER
GOL ATAN CEPHEYE

GOL ATAN CEPHEYE

“Gol Atan Cepheye” Kıbrıs’ta Türk varoluş mücadelesinin bilinmeyen yönünü ortaya koyuyor. 6 Bölümden oluşan belgesel serisinde Kıbrıs Türklerinin önce İngiliz hegemonyası ardından da EOKA terör örgütü saldırıları karşısında verdikleri ayakta kalma mücadelesi o dönemki futbol camiası üzerinden anlatılıyor.


HEDEF SIFIR ATIK

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde geliştirilen sıfır atık misyonunu topluma yaymayı amaçlayan, her bölümde atık bilinci ve örnek uygulamaları canlı, renkli bir anlatımla, bilimsel gerçeklerle destekleyerek yansıtan formatıyla “Hedef Sıfır Atık” belgeseliyle atık yönetimi ve çevre bilinci adına güzel örnekler oluşturan uygulamalar ekrana taşınıyor.

HEDEF SIFIR ATIK
KRONOVİZÖR

KRONOVİZÖR

“Kronovizör” belgeseli dünya tarihini değiştiren icatların, bilimsel buluşların, sıra dışı keşiflerin ve ardında mühendislik dehası yatan icatların hikayelerini araştırıyor. Kronovizör, telefondan dolma kaleme; uzay kaskından gramofona; kil tabletlerden radyoya; matbaadan hesap makinesine tarihe yön veren görünüşte küçük ama hikâyesi devasa olan makinaları konu ediyor.


SU SAVAŞLARI MEMLEKET

Su Savaşları serisinde Çağlar Demirkapı, Anadolu’yu adım adım dolaşıyor, insanlığın ortak sorunları olan iklim krizi ve kuraklığa karşı su bilinci oluşturmaya çalışıyor. Yapımda Türkiye’nin geleceğe yönelik su projeksiyonu ve kuraklığa karşı alınması gereken önlemler yaşamın içinden deneyimlerle aktarılıyor.

SU SAVAŞLARI MEMLEKET
YENİLMEZ SAVAŞÇILAR

YENİLMEZ SAVAŞÇILAR

“Yenilmez Savaşçılar” belgesel serisinin her bir bölümünde izleyiciler Yeniçeriler, Deliler, Hun Kartal Savaşçıları, Moğol Süvarileri, Spartalılar, Roma Lejyonerleri, Makedon hoplitleri, Pers Ölümsüzleri, Viking Berserkerleri ve Memlük savaşçıları gibi farklı efsanevi savaşçıları keşfediyor. Efsanevi savaşçıların sadece savaş meydanlarına değil aynı zamanda tarihe de nasıl damga vurdukları gözler önüne seriliyor.


DÜNYAYI DARP EDENLER

Türkiye, Mısır, Arjantin, Brezilya, Sudan, Tayland, Şili… Darbeler ve vesayet altında geçen yıllar bu ülkelerin ortak tarihi. Darbe gerçeğiyle yüzleşilen coğrafyalar, vesayetçi akıl ve cunta yönetimlerinin insanlık suçları, sömürüye kapı açan karanlık planlar. Belgesel bu başlıklara odaklanıyor, çarpıcı insan hikayeleri ve belgelerle darbe gerçeğinin izini sürüyor. Türkiye’den ve dünyadan tanıklıklarla darbelerin karanlık sayfalarını aralıyor.

DÜNYAYI DARP EDENLER
SAVUNMA SANAYİİNİN YALNIZ DEHALARI

SAVUNMA SANAYİİNİN YALNIZ DEHALARI

Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş, Şakir Zümre, Nuri Killigil ve Necmettin Erbakan. Onlar Türk Savunma Sanayii’nin öncü isimleri. Dehaları ile savunma sanayiinde ilkleri başardılar. İdealleri uğruna yaşadılar ve asla yılmadılar. Belgesel, bu isimlerin yaşam öykülerini ve verdikleri mücadeleyi döküdrama olarak ekrana taşıyor.


STADYUM

Trendyol Süper Lig’in heyecanı Türkiye’nin ekran klasiği “Stadyum” programında izleyiciyle buluşuyor. Süper Lig’de nefes kesen mücadelelerin özetleri ve detaylı analizleri bu programda yer alıyor. Türk futbolunun efsane isimleri maçları tarafsız şekilde yorumlayarak izleyiciye farklı bir bakış açısı sunuyor.

STADYUM
AKTÜEL FUTBOL

AKTÜEL FUTBOL

Futbol dünyasına dair tüm detaylar bu programda yer aldı. Takımlarımızın Süper Lig ve Avrupa Kupalarındaki karşılaşmaları tüm yönleriyle ele alınırken takımlardan son gelişmeler, TRT Spor muhabirlerinin aktardığı bilgiler ve yorumcuların bakış açıları eşliğinde seyirciyle buluştu.


İLERİ ÜÇLÜ

Hiçbir yerde konuşulmayanlar, çarpıcı yorumlar, detaylı analizler eşliğinde futbol dünyasında yaşananlar TRT Spor’un tecrübeli isimleriyle ve farklı bakış açılarıyla, “İleri 3’lü”de değerlendiriliyor.

İLERİ ÜÇLÜ
ORHAN AYHAN’LA SPOR

ORHAN AYHAN’LA SPOR

Spor medyasının duayen ismi Orhan Ayhan, Türk spor tarihine ışık tutuyor. Geçmişin unutulmaz spor olaylarını anlatan tecrübeli isim, konuklarıyla o heyecanları yeniden ekranlara getiriyor.


SPOR SABAHI

Her hafta ekrana gelen program, başta futbol olmak üzere gerek yurt içi gerek yurt dışında sporun gündemine dair gelişmeleri, tecrübeli gazeteci Attila Gökçe ile ekrana getiriyor. Hafta boyunca Türk sporunda yaşanan gelişmeler “Spor Sabah”nda yorumlanıyor.

SPOR SABAHI
SPOR HAFTA SONU

SPOR HAFTA SONU

Programda hafta boyunca gelişen spor haberleri, hafta sonu oynanan maçların heyecanı, maç önü ve maç sonu canlı bağlantılarla izleyiciye aktarılıyor. Süper Lig’de gündüz oynanan maçların özetleri de programda yer alıyor.


HABER MERKEZİ

TRT Spor kanalı bünyesinde bulunan haber merkezi çalışanlarının hazırladığı özel haberlerden oluşan “Haber Merkezi” programında, özel haberleri oluşturan muhabirler ve editörler canlı yayına konuk olarak katılarak hem haberin içeriği hem de perde arkasında yaşanılanlar birinci ağızdan izleyiciyle buluşturuluyor.

HABER MERKEZİ
SPOR ARTI

SPOR ARTI

Günün spora dair tüm gelişmeleri, son dakika haberlerinin canlı bağlantılar eşliğinde yer aldığı ‘Spor Artı’ programında Cansu Canbaz’ın sunumuyla günün spor haberlerine dair bilgiler aktarılırken bir sonraki güne dair güncel gelişmeler sporseverlere sunuluyor.


6. ADAM

Basketbol dünyasına damga vurmuş özellikle Euroleague’de başarılı olmuş koçların kişisel hikâyeleri ile birlikte basketbol felsefeleri “6. Adam”da anlatılıyor.

6. ADAM
BAŞARANLAR

BAŞARANLAR

Olimpiyat, Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda derece almış sporcuların hem yaşadıkları yerleri tanıtan hem de spor kariyerlerinin anlatıldığı programda Türk sporuna damga vurmuş ve başarılı olmuş sporcuların yeni nesil sporculara, spora gönül veren insanlara örnek olabilecek hikâyelerinin ekranlara yansıtılması hedefleniyor.


ALTIN KEMER

Geleneksel yağlı güreş tarihine damga vuran, başarılarıyla iz bırakan pehlivanların, cazgırların ve yağlı güreş sporu için önemli birer figür olan diğer isimlerin hayat hikâyeleri, başarıları, unutamadıkları anıları izleyiciyle buluşturuluyor.

ALTIN KEMER
ETNOSPOR

ETNOSPOR

Günümüz spor oyunlarında başarının tek ölçü sayıldığı bir zamanda; gelenek, saygı, dayanışma ve barış temelinde gerçekleştirilen geleneksel spor ve oyunları “Etnospor” yapımıyla tanıtılıyor.


ENGELSİZ SPOR

“Engelsiz Spor” programında, Türkiye’de ve dünyada yapılan engelli spor faaliyetleri ekranlara taşınarak tanıtılıyor.

ENGELSİZ SPOR
OLİMPİYAT YILDIZLARI

OLİMPİYAT YILDIZLARI

Programda, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri’nden (TOHM) başlayarak olimpik kadroya kadar ilerleyen, olimpiyatlara katılma hakkı almış veya almaya yakın sporcuların hazırlıkları ve günlük hayatları ekrana getiriliyor.


SET SAYISI

“Set Sayısı” programında, Vodafone Sultanlar Ligi’nin ve Axa Sigorta Efeler Ligi’nin haftalık panoraması yapıldı. Özellikle Milli Takım oyuncuları ile yapılan röportajlar ve Milli Takımlarımızın teknik ekiplerinden görüşler de programın içeriğinde yer aldı.

SET SAYISI
YAPABİLİR MİSİN?

YAPABİLİR MİSİN?

Programda; “Rope Jumping, Skydiving, Dağ Bisikleti, Canyoning” vb. ekstrem sporların yapılış aşamaları anlatılıyor.


AKŞAM SEFASI

Çeyrek asırlık bir TRT klasiği olan “Akşam Sefası” programında TRT sanatçılarının performansıyla birbirinden güzel eserler ekranlarda yer alıyor.

AKŞAM SEFASI
ABU ŞARKI FESTİVALİ

ABU ŞARKI FESTİVALİ

2023 yılında Güney Kore'nin başkenti Seul'de düzenlenen festivalde, TRT Müzik ekranlarında izleyicilerle buluştu. 29 Ekim tarihinde gerçekleşen 10 ülkede dostluk ve sevgi bağı ile bir araya gelerek Türkiye'yi temsil eden festivale Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu katıldı. Festivalde; Neşet Ertaş ve Tahsin İncirci'nin muhteşem eseri “Yolcu” icra edildi.


MUHAMMED YILDIRIR İLE VİRTÜOZİTE

Virtüözlerin evrensel metinleri Muhammed Yıldırır ile TRT Müzik ekranlarında icra ediliyor.

MUHAMMED YILDIRIR İLE VİRTÜOZİTE
TRT SANATÇILARI ŞEHİR KONSERLERİ

TRT SANATÇILARI ŞEHİR KONSERLERİ

TRT sanatçıları Şehir Konserleri kapsamında Bursa, Kayseri, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kayseri, Van, Trabzon, Denizli, Tokat, Afyonkarahisar'da halkla buluştu.


ZAMANE

Uğur Önür ve Umut Sülünoğlu, bağlama ve kabak kemanenin Anadolu ezgilerini canlı yayınla ekranlarda yerini alıyor.

ZAMANE
SAHNEMİZ SOKAK

SAHNEMİZ SOKAK

“Sahnemiz Sokak” programıyla sokağın müziği, sokak müzisyenlerinin ezgileri oyunlarıin beğenisine sunuluyor.


KUDEMA

Prof. Dr. Hikmet Toker ve Dr. Öğr. Üyesi Milad Salmani'nin yorumları ve çok özel müzisyenlerle anlam dolu bir yolculuklar yaşanıyor. “Kudema” yani kadimler, eskiler; müzik ortamımızı benimseyen TRT Müzik'te, farklı bir perspektifle öne çıkıyor. Hz. Melânâ, Nesîmî, Fuzûlî, Şeyh Galib, Erzurumlu Emrah, Pir Sultan Abdal, Bayburtlu Zihni, Yunus Emre, Niyazî Mısrî ve Hafız Şirâzî gibi değerli sanatçıların bestelenen eserlerinin farkı bir aranjmanla sergileniyor.

KUDEMA
MELİKE İLE MÜZİĞİN RİTMİ

MELİKE İLE MÜZİĞİN RİTMİ

Melike Öcalan'ın sunumu ve ağırladığı çocuklarla sohbetle müzikle buluştuğu programda, yaşamın müzik yolculuğu şarkılarla ekrana taşınıyor.


EKİN ZAMANI

Karadeniz müziğinin sevilen genç sesi Ekin Uzunlar ve konuklarıyla müzik dolu bir ekran seyircilerle buluşuyor.

EKİN ZAMANI
SERKAN ÇAĞRI SAHNESİ

SERKAN ÇAĞRI SAHNESİ

Serkan Çağrı'nın açıklamaları ve sohbeti ile konuklarını ağırladığı program TRT Müzik ile evlere taşınmaktadır.


LATERNA

Hakan Güngör ve Meral Azizoğlu'yla ünlü oyuncuların müzik sahnesinde performansları sergileniyor.

LATERNA
MAZHAR ALANSON İLE

MAZHAR ALANSON İLE

“Mazhar Alanson ile” programının müziği, hatıralara ve sohbete mazhar olanlar ekrana geliyor.


ARŞİVDEN

TRT'nin zengin arşivinden derlenen 1970'li, 80'li ve 90'lı yıllarda büyük ilgi gören müzik programları, kısa sohbetler ve sevilen şarkılarla gösterilmiyor devam ediyor.

ARŞİVDEN
TÜRKÜ DERYASI

TÜRKÜ DERYASI

Türk halk müziğinin seçkin eserleri Selahattin Alpay'ın sunumu ve değerli özgürlüğün sesi eşliğinde ekranlara geliyor.


YAVUZ BİNGÖL İLE SÖZ VE MÜZİK

Yavuz Bingöl ve konukseverleriyle en sevilen eserler icra ediliyor.

YAVUZ BİNGÖL İLE SÖZ VE MÜZİK
TATLI NOTALAR

TATLI NOTALAR

Müzik alanında yetenekli gençler, TRT Müzik ekranlarında yeteneklerini sergiliyor.


ZÜLEYHA İLE SINIRSIZ EZGİLER

Züleyha Ortak ve birbirinden özel konuklarıyla sınırları aşan şarkılar özgün yorumlarla “Züleyha ile Sınırsız Ezgiler” programında ekrana geliyor.

ZÜLEYHA İLE SINIRSIZ EZGİLER

İSTANBUL SAATİ

Avrupa’nın dört bir yanından haberler ve güncel gelişmeler; kültür-sanat, spor, yaşam ve daha pek çok alandaki gündem maddeleri “İstanbul Saati” ile izleyiciye aktarılıyor. Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarını ilgilendiren konular ve haberler, TRT muhabirlerinin yurt dışında bulundukları 15 farklı şehirden ve gönüllü muhabirlerin bulundukları yerlerden gerçekleştirdikleri canlı bağlantılar ile hafta içi her gün canlı yayında ekranlara geliyor.

İSTANBUL SAATİ
ALMAN KUZUSU

ALMAN KUZUSU

Jens’in, Emine ile babası Şuayip Usta’nın arasındaki gönül köprüsünü onarmaya yardımcı olduğu dramada, farklı kültür ve nesiller arasındaki çatışmalar ortaya konarak çatışmaların sevgiyle çözülebileceği seyirciye sunuluyor.


ALMANAK

Ülkemizden yurt dışına 1960’lı yıllardan itibaren başlamış olan emek göçünü ele alan “Almanak” programında göçün beraberinde getirmiş olduğu olgulara odaklanılmakta, yeni nesillerin konuya dair farkındalık düzeylerini artırarak göçe dair ortak bir kültürel ve tarihsel bellek oluşturuluyor.

ALMANAK
REHBER

REHBER

Avrupa’da yaşayan Türkler için hukuktan eğitime, sigortalılıktan çalışma hayatına kadar pek çok konu “Rehber” ile incelenerek güncel gelişmeler, kurallar, haklar, yasal değişiklikler ve hizmetler hakkında izleyicilerin bilgilendirilmesi görev ediniliyor.


HOŞ GELDİN KAHVESİ

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın ülkemize giriş ve çıkışlarını konu alan “Hoş Geldin Kahvesi” Kapıkule Sınır Kapısı’ndan canlı yayın olarak gerçekleştirildi. Gurbette yaşayan Türklerin yurda ayak basar basmaz ne gibi değişimlerin içine girdikleri ve içinde bulundukları duygu ve düşünceler aktarıldı.

HOŞ GELDİN KAHVESİ
MEMLEKET KREUZBERG

MEMLEKET KREUZBERG

“Memleket Kreuzberg” yapımında aile olmanın, bir arada olmanın önemini vurgulamak amaçlanıyor. Yapımda, Alman bir kızın bir Türk genci ile evlenip Müslüman olma hikâyesi anlatılıyor.


SIĞINAK

60’lı yıllarda Almanya’ya ilk giden ve yolları göç ile birleşen Türk işçilerinin ilk yıllardaki yaşamlarından kesitler sunan “Sığınak” yapımıyla; Avrupa’ya çalışmak için giden birinci kuşak işçilerin başından geçenlerin ve yaşadıkları zorlukların, göç ve gurbet teması etrafında hayatın içinden çarpıcı bir hikâye ile ekranlara getirilerek orada doğup büyümüş yeni nesle aktarılması amaçlanıyor.

SIĞINAK
RAFET EL ROMAN İLE HER ŞEY YOLUNDA

RAFET EL ROMAN İLE HER ŞEY YOLUNDA

“Rafet El Roman ile Her Şey Yolunda” programında sevilen sanatçı Rafet El Roman birbirinden değerli konuklarını arabasında ağırlayarak Avrupa sokaklarında keyifli bir sohbet eşliğinde yolculuğa çıkıyor.


KALBİMDEKİ TÜRKİYE

Recep Demirkaynak’ın sunumuyla gerçekleşen programda yurt dışında yaşayan Türk gençleri ülkemizde daha önce hiç gitmedikleri şehirlere gidiyor. Yapımda, gençlerin Türk kültürü ile olan bağlarının güçlenip aidiyet duygularının artması hedefleniyor.

KALBİMDEKİ TÜRKİYE
GÜZEL TÜRKÇEM

GÜZEL TÜRKÇEM

“Güzel Türkçem” programında yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına atasözleri ve deyimlerin anlamları öğretilerek gündelik yaşamlarında Türkçe ve Türk kültürü ile olan bağları güçlendiriliyor.


GENÇLER NE DİYOR

Avrupa’da yaşayan Türk gençlerinin “göçmenlik, islamofobi, çok kültürlülük” vb. başlıklar hakkındaki görüşlerinin ele alındığı ve bu görüşlerin sosyolojik, felsefî, antropolojik, ekonomik ve politik açılardan tartışıldığı “Gençler Ne Diyor” TRT Türk ekranlarında yer alıyor.

GENÇLER NE DİYOR
AVRUPA’DA İFTAR BEREKETİ

AVRUPA’DA İFTAR BEREKETİ

Ramazan ayında ülkelerinden kilometrelerce uzakta yaşayan vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın iftar vakitlerinde evlerine konuk oluyor, Avrupa’da Ramazan’ı nasıl yaşadıkları TRT Türk ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. Program ile Avrupa’daki Türklerin kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlamak, birlik ve beraberlik duygusuna vurgu yapmak amaçlanıyor.


ANADOLU’DA KUR’AN-I KERİM TİLAVETİ

Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi’ni de içeren mübarek ramazan ayında, Anadolu’nun güzide mekânlarında Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleşiyor.

ANADOLU’DA KUR’AN-I KERİM TİLAVETİ
KALBİN İÇİNDEKİLER

KALBİN İÇİNDEKİLER

Türk psikiyatrisinin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Kemal Sayar ve Doç. Dr. Mehmet Dinç’in bir araya geldiği program; izleyicilere ruhsal, duygusal ve manevi açıdan zengin bir deneyim sunuyor.


GÜNAYDIN HAYAT

Sunuculuğunu Cevahir Turan’ın üstlendiği “Günaydın Hayat” programında aile yapısı, anne ve çocuk sağlığı, öz bakım, psikoloji, aile içi ilişkiler ve ergenlik süreci, dijital bağımlılık ve madde bağımlılığı, sağlıklı beslenme, maneviyat gibi pek çok konu ele alınıyor. “Günaydın Hayat”ta mutfak ve hobi köşesi ile sağlıklı bir hayat için yapılması gereken egzersizler de seyirciye aktarılıyor.

GÜNAYDIN HAYAT
SAĞLIK OLSUN

SAĞLIK OLSUN

Alanında uzman doktorların stüdyoda konuk edildiği, aynı zamanda Avrupa’dan uzman konukların canlı bağlantılarla programa eşlik ettiği “Sağlık Olsun”da çeşitli sağlık konuları işlenerek izleyicilerden gelen sorular Cansın Yılmaz Yaşar’ın sunumu ile canlı yayında ekranlara taşınıyor.


AVRASYA GÜNDEMİ

Avrasya Gündemi’nde Türk dünyasındaki sıcak gelişmeler ve olaylar izleyiciyle buluşturularak, başta Türk dünyası olmak üzere dünyanın önemli merkezlerine canlı bağlantılar yapılıyor.

AVRASYA GÜNDEMİ
TÜRK DÜNYASININ RENKLERİ

TÜRK DÜNYASININ RENKLERİ

Programın konusunu, Türk Cumhuriyetlerinin ülkemizde yaşayan ya da belirli bir süre için ülkemize gelen başarılı resim ve heykel sanatçılarının hayat hikâyeleri ve eserleri oluşturuyor.


HARI BÜLBÜLÜN KALBİ ŞUŞA

Şuşa’nın tarihi, kültürel ve sanatsal dokusunun tanıtımının yanı sıra 30 yıl süren baskı, işgal ve zorlu mücadelelerin ardından gelen büyük zafer, Türk dünyasının kültür başkenti olması ve bu şehrin asıl sahiplerinin şehre dönüş hikâyesi anlatılıyor.

HARI BÜLBÜLÜN KALBİ ŞUŞA
FERGANA VADİSİ ÖZBEKİSTAN

FERGANA VADİSİ ÖZBEKİSTAN

Türkiye ve Özbekistan arasında tarım ve tarıma dayalı sanayi konusunda ilişkileri en üst seviyeye çıkarmak amacıyla Özbekistan tarımı, agroturizmi ve tarıma dayalı sanayi potansiyeli “Fergana Vadisi Özbekistan” yapımıyla izleyiciye yansıtılıyor.


TÜRK DÜNYASI ÜNİVERSİTELERİ

Programda, ülkemizde yaşayan üniversite öğrencileri ile Türk devletlerinde yaşayan üniversite öğrencilerinin kendi anlatımları ile eğitim süreçleri, üniversiteleri, yaşamları, sosyal yaşam alanları ve ileriye dönük hedefleri izleyici ile buluşturuluyor. Türk Dünyasında öne çıkan üniversiteler tüm yönleriyle ekranlara geliyor.

TÜRK DÜNYASI ÜNİVERSİTELERİ
ÜRETEN TÜRKİYE

ÜRETEN TÜRKİYE

Programda, Türkiye’de ihracata yönelik olarak üretilen sanayi ürünleri ve ürünlerin üretim aşamaları anlatılıyor. Türkiye’nin sanayi ve teknoloji alanındaki potansiyeli, üretilen ürünler vasıtasıyla ekrana geliyor.


BELH’DEN KONYA’YA HZ. MEVLANA

Büyük mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin Belh’den Konya’ya uzanan göç ediş, hikmet, aşk ve insanlığın ortak hikâyesi, belgesel anlatı formatında TRT Avaz ekranlarında izleyiciye sunuluyor.

BELH’DEN KONYA’YA HZ. MEVLANA
ZİYARET ALTIN SİLSİLE

ZİYARET ALTIN SİLSİLE

Programda, Özbekistan Cumhuriyeti’nde bulunan Taşkent, Semerkant, Buhara ve Tirmiz şehirlerinde yetişen İslam âlimlerinin hayatları, ekranlara yansıtılıyor.


BİZİM SESLER

“Bizim Sesler” müzik performans programında Türk dünyasının birlikteliğini vurgulamak için çeşitli müzikal düzenlemelerle Türk coğrafyasındaki sanatçılar bir araya getiriliyor.

BİZİM SESLER
KÜLTÜR SANAT AVAZ

KÜLTÜR SANAT AVAZ

“Kültür Sanat Avaz” programıyla, Türk Cumhuriyetlerinde yaşayan soydaşlarımızın kültürel yapıları birbirlerine tanıtılırken, ülkemizde ve bu ülkelerde gerçekleşen kültür ve sanat olaylarının tanıtılması hedefleniyor.


RAMAZAN'DA SÖZÜN ÖZÜ

Programda, Türk Cumhuriyetlerindeki Türk-İslam Kültürü hususunda izleyicilerle bağ kurulması ve bilgi akışının sağlanması hedefleniyor.

RAMAZAN'DA SÖZÜN ÖZÜ
TRT AVAZ 15. YIL VE NEVRUZ ÖZEL KONSERİ

TRT AVAZ 15. YIL VE NEVRUZ ÖZEL KONSERİ

TRT Avaz kanalının 15. kuruluş yıl dönümü ve Nevruz Bayramı sebebiyle 21 Mart tarihinde özel konser programı yayımlandı.


ANA HABER -NÛÇEYÊN SEREKE

Türkiye’nin ve bölgenin yoğun gündemini, farklı görüşteki uzman konukların katılımıyla ayrıntılı ele alan, haberin özüne inmeyi hedefleyen Ana Haber Bülteni, izleyicileri gelişmelerden anbean haberdar ediyor.

ANA HABER -NÛÇEYÊN SEREKE
OZAN -DENGBÊJ

OZAN -DENGBÊJ

Dengbejlik sanatının meşhur halk ozanları tarafından icra edildiği, büyük bir ilgi ile takip edilen program; yüzyıllar boyunca süre gelen gelenekleri, ananeleri, masalları, aşkları, kahramanlık destanlarını ve yaşanmış olayları sözlü edebiyat şeklinde aktarıyor.


ALKIŞ -ÇEPIK

Türkücü Aydın Aydın’ın sunumuyla her hafta farklı sanatçıların konuk olduğu programda birçok türden müzik icra edilirken, zaman zaman halay ekiplerinin de katılımı ile coşkulu bir müzik şöleni ekrana getiriliyor.

ALKIŞ -ÇEPIK
GENÇ YETENEKLER -CIWANÊN JÊHATÎ

GENÇ YETENEKLER -CIWANÊN JÊHATÎ

Bilim, sanat, kültür, tarım, sağlık ve daha birçok alanda başarı sağlamış gençlerin hikâyeleri diğer gençlere de ilham olması için “Genç Yetenekler” programı ile ekranlara getiriliyor.


ANNE VE ÇOCUK -DAYIK Û ZAROK

“Anne ve Çocuk” programında; anne ve çocuğu arasında sağlıklı bir ilişki nasıl geliştirebilir; çocuğun büyüme sürecinde anne ve çocuğun psikolojisi, çocuğun beslenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar, annelik motivasyonu nedir gibi konu başlıkları hakkında her hafta alanında uzman kişilerle sohbetler gerçekleştiriliyor.

ANNE VE ÇOCUK -DAYIK Û ZAROK
SABAHIN SESİ -RENGÊN JIYANÊ

SABAHIN SESİ -RENGÊN JIYANÊ

Hayata dair her şeyin konuşulduğu programda teknoloji, tıp, dijital medya, sosyal ilişkiler, çocuk eğitimi gibi günlük hayata dair birçok içerik sohbet havasında her gün farklı uzman konukların katılımı ile TRT Kurdî ekranlarına geliyor.


ŞİFACI -ŞÎFADAR

Binbir türlü bitkinin ve nebatın içinde şifalı olanının izinin sürüldüğü ve kırsal bölgelerin gezilerek ekranlara getirildiği programda; yörelerin en yaşlı ve bilgin kadınlarının eşliğinde doğaya çıkılarak yörede bulunan şifalı bitkiler izleyiciye anlatılıyor.

ŞİFACI -ŞÎFADAR
SİZ NE DİYORSUNUZ-HÛN DIBÊJIN ÇI

SİZ NE DİYORSUNUZ-HÛN DIBÊJIN ÇI

Yöresel ağız farklılıkları ile beraber günlük hayatımızdaki birçok şey farklı yörelerde birden çok isimle isimlendiriliyor. Programda kelimelerin farklı yörelerde nasıl isimlendirildiği aktarılırken; dilin günlük hayatla, doğayla ve yaşamla olan güçlü bağı anlatılıyor.


HAFTA SONU -DAWIYA HEFTÊ

“Hafta Sonu” programında hafta içi gündemini belirleyen öne çıkan haberler, bölgenin renkli ve önemli kişiliklerinin de değerlendirmeleri ile ekrana geliyor. Ayrıca edebiyat, film, kitap gibi kültür ve sanata dair öne çıkan eserler alanında uzman kişilerle tartışılarak izleyiciye sunuluyor.

HAFTA SONU -DAWIYA HEFTÊ
ZAZAKİ AJANS -AJANSA ZAZAKİ

ZAZAKİ AJANS -AJANSA ZAZAKİ

Zazaca Haber Programı “Ajansa Zazaki”de gün içinde yurttan ve dünyadan önemli gelişmeler ve haberler ekranlara geliyor.


FUTBOL DÜNYASI -Z FUTBOL

Kürtçenin Zazaca lehçesinde yayınlanan programda Süper Lig’in ve bölge futbolunun maç özetleri ve tartışmalı pozisyonları ekrana getiriliyor.

FUTBOL DÜNYASI -Z FUTBOL
MEMLEKET GÜNDEMİ -ROJEVA WELAT

MEMLEKET GÜNDEMİ -ROJEVA WELAT

Bölgenin sorunlarına daha yakından dokunmak üzere her hafta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin farklı bir il veya ilçesine giderek yörenin iş adamları, sanatçıları, araştırmacıları ve siyasetçileri ile görüşülen programda, bölgede son yıllarda ekonomi ve imarda yaşanan gelişmeler yerinde gösterilmektedir.


AİLECE

“Etkinlik Kuşağı” ve “Ailece” bölümlerinden oluşan programda etkinlik kuşağında; Türkçe, sanat ve müzik etkinlikleri, matematik, fen ve oyun etkinlikleri, drama ve sanat etkinlikleri okul öncesi öğretmenleri tarafından uygulamalarla anlatılıyor. Birçok materyal, oyuncak ve görsel malzemenin kullanıldığı bu kuşakta, Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi eğitim müfredatı takip ediliyor.

Ailece bölümünde ise hedef kitle bu kez anne ve babalar oluyor. Çocuk gelişimi uzmanı Prof. Dr. Belma Tuğrul, aile içi iletişim hakkında değerli tavsiyeler paylaşıyor. Çocuklarla iletişim kurarken nelere dikkat edilmeli, ev içi kurallar, çocukların kişilik gelişim süreçleri gibi okul öncesi yaş grubuna ait pek çok konuda paylaşımlarda bulunuyor.

AİLECE
BESLENME ÇANTASI

BESLENME ÇANTASI

Diyetisyen ve sağlıklı beslenme uzmanı eşliğinde çocukların hem eğlenerek hem de öğrenerek tariflerle hayal gücü ve el becerilerini geliştirmesi ve izleyici yaşıtlarına da örnek olması amaçlanmaktadır. Beslenme uzmanının desteğiyle tariflerini hayata geçiren çocuklar hem hayallerindeki beslenme çantası içeriğini hazırlıyor hem de basit tariflerle gastronomi dünyasına adım atıyor.


KİTAP KULÜBÜ

“Kitap Kulübü” programıyla öğrencilere ömür boyu sürmesi gereken, okuma alışkanlığı kazandırılmaya çalışılıyor. Programda klasikleşmiş yerli ve yabancı yazarlar ve bu yazarların temel eserleri uzman akademisyenlerle ele alınıyor. Kitaplar ve yazarların yanı sıra kütüphaneleri de sevdirmek isteyen program ağırlıklı olarak Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde çekiliyor.

KİTAP KULÜBÜ
ŞEHRİN ÇOCUKLARI

ŞEHRİN ÇOCUKLARI

Nilgün Esin’in sunuculuğunu yaptığı programda her bölümde 9-11 yaş grubundan 6 çocuğa köy hayatına ve doğal hayata uygun olarak hazırlanan çeşitli faaliyetler arasında kamp yapma, tarladan toplanan domatesle salça yapımını öğrenme, balık tutma yer alıyor. Ayrıca, program kapsamında Tohum Gen Bankası ziyaret edilerek çocuklara tohumların bizler için ne kadar önemli olduğu da aktarılıyor.


ÖĞRETMENLER ODASI

Konukların öğrencilik yaşamlarının, okul anılarının aktarıldığı kimi zaman gençlerle kendi hayatlarından edindikleri tecrübelerini paylaştığı bir sohbet programı olan “Öğretmenler Odası”, çalışma yaşamlarında başarıya ulaşmış tiyatro, müzik, edebiyat ve pek çok alandan tanınmış konukları ağırlıyor.

ÖĞRETMENLER ODASI
YAPABİLİRSİN

YAPABİLİRSİN

Liselere Geçiş Sınavı’nda dereceye girmiş öğrencilerin başarı hikâyelerini konu alan program “Yapabilirsin” öğrencilere sınava hazırlanırken ışık tutuyor.


BİZDEN

“Okuldan aileye, aileden öğrenciye” bir köprü kuran “Bizden” programı, her bölümde farklı bir alanda uzman konuklarla ekrana geliyor. Aile içi iletişim, eğitim bilimleri, sinema, çocuk edebiyatı gibi aile ve çocuk ekseninde gelişen konular programda ele alınıyor.

BİZDEN
TRT EBA DERS ANLATIM YAYINLARI

TRT EBA DERS ANLATIM YAYINLARI

TRT EBA’da ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde MEB müfredatı kapsamındaki okul derslerinin yine müfredat çerçevesinde aktarımı sağlanıyor. Dersler haftanın yedi günü öğrencilere belirli bir program dâhilinde sunuluyor.


LGS’YE DOĞRU

LGS’ye hazırlanmakta olan öğrenciler için sınav zamanına kadar soru ve çözümleri ile sınavlara uzaktan eğitimle kolaylıkla hazırlanmaları sağlanıyor.

LGS’YE DOĞRU
YKS’YE DOĞRU

YKS’YE DOĞRU

Hafta sonuna özel olarak Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin hazırladıkları destek video dersleri, ders tekrarı yapmaları konusunda öğrencilere yardımcı oluyor. Üniversiteye hazırlanmakta olan öğrenciler için sınav zamanına kadar cumartesi günleri için TYT, pazar günleri için AYT soru ve çözümleri ile sınavlara uzaktan eğitimle kolaylıkla hazırlanmaları sağlanıyor.


BEYHAN BUDAK İLE MOTİVASYON DEFTERİ

Klinik psikolog Beyhan Budak hayatın akışı içerisinde karşımıza çıkan sınavların stresleri, ilişkilerin karmaşıklığı ve yaşadığımız kişisel sorunlarla baş edebilmek ve hayatımızın sorumluluğunu alarak bu yolculukta güçlü adımlar atabilmek için dikkat ve odaklanma, motivasyon, irade, sorumluluk sahibi olmak, zaman yönetimi, ders çalışma isteksizliği, sosyal medya etkisi, erteleme problemi, kitap okuma alışkanlığı, arkadaş ilişkileri, sosyal medya kullanımı, vb. içerikli soruların cevaplarını izleyicilerle paylaşıyor.

BEYHAN BUDAK İLE MOTİVASYON DEFTERİ
POLAT DOĞRU İLE EBEVEYN OLMAK

POLAT DOĞRU İLE EBEVEYN OLMAK

Sosyolog Polat Doğru ile çocuklarımızı iyi yetiştirebilmek için, çocuk - ebeveyn ilişkisi her açıdan ele alınarak, “Nasıl daha iyi anne-baba olunabilir?” sorusu uzman konuklarla konuşularak izleyicilere aktarılıyor.


DEVLER ARDINDA KARINCA ADIMLARI

Drama belgesel türünde hazırlanan yapım, İstiklal şairi Mehmet Âkif Ersoy'un hayatını ve yaşadığı dönemi izleyicilere aktarıyor.

DEVLER ARDINDA KARINCA ADIMLARI
GÜNLÜK HAYATTA İNGİLİZCE

GÜNLÜK HAYATTA İNGİLİZCE

Hayatın içinden günlük diyaloglarla ile her bir bölümde üniversite öğrencisi 2, 3 veya 4 genç arkadaş farklı mekân ve ortamlarda bulunarak İngilizce iletişim kuruyor. Bölüm sonunda soru-cevap ve kelimeler kısmı yer alıyor.


BUGÜN NE ÖĞRENDİM

Ülkemizde ve dünyada yapılmış olan her türlü bilim ve teknolojik gelişmelerden 9-14 yaş aralığındaki gençleri haberdar etmeyi hedefleyen programda bilim ve teknolojik gelişmelerin, gençlerin hem öğretimlerine hem de genel kültürlerine katkı sağlaması amaçlanıyor.

BUGÜN NE ÖĞRENDİM
TARİHİMİZİN GİZLİ KAHRAMANLARI

TARİHİMİZİN GİZLİ KAHRAMANLARI

Türkiye tarihine yön vermiş insanların tanıtılması, yaptıkları eylemlerin ve yarattıkları etkilerin yeni nesillere aktarılması milli bilincin geliştirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Bilim, eğitim, sanat, kültür ve edebiyat alanlarında yaşadıkları döneme ismini altın harflerle yazdıran değerlerimiz programın her bölümünde ayrı ayrı ele alınıyor.


GÜNDELİK HAYATIN BİLİMİ

Beş duyu organımız, kullandığımız aletler, doğa gibi günlük hayatta karşılaştığımız onlarca gerçeğin bilimsel boyutta nasıl tarif edildiğinin ve bilim kurallarının eğlenceli ve eğitici bilim eşliğinde tekrar gözden geçirilmesi hedefleniyor.

GÜNDELİK HAYATIN BİLİMİ
HAYALİN MESLEĞİN OLSUN

HAYALİN MESLEĞİN OLSUN

Hayalin Mesleğin Olsun’da çocuklarımızın hayallerindeki meslekleri tercih etmelerine yardımcı olmak adına, çocuklar her bölümde farklı bir meslekle uğraştıklarını hayal etmekte ve hayallerini süsleyen meslekleri canlandırıyor. Aynı zamanda mesleki şartların mizahi ve tiyatral olarak izleyiciye sunulması amaçlanıyor.


UZAKTAN ERİŞİM TRT EBA

TRT’nin yeni nesil yarışması “Uzaktan Erişim TRT EBA” programında hafta içi her gün 3 veya 4 çocuk yarışmacı, bilgisayar ortamında eğlenceli bir şekilde yarışıyor. Ayrıca çocukların severek izlediği TRT yapımı Tozkoparan’ın oyuncularının da kimi zaman yarışmacıların rakibi kimi zaman da takım arkadaşı olduğu program, toplam beş etap. Soru Maratonu, Boşluk Doldurmaca, Görsel/İşitsel Sorular, Çoktan Seçmeli ve Meydan Oku yarışma etaplarının yer aldığı programda, çocukların öğrendikleri bilgilerin pekişmesi, genel kültürlerinin artırılması ve eğlenmesi amaçlanıyor.

UZAKTAN ERİŞİM TRT EBA
HAFTA SONU DESTEK DERSİ

HAFTA SONU DESTEK DERSİ

Hafta sonuna özel olarak Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin çektikleri tekrar destek video dersleri, ders tekrarı yapmaları konusunda öğrencilere yardımcı oluyor. 5, 6, 7. sınıflar için hafta içi işlenen derslerin özet tekrarları ve soru çözümü şeklinde yapılarak öğrencilerin öğrenmiş olduğu konunun pekişmesine yardımcı oluyor. Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8. Sınıf öğrencilerine de özel olarak çekilen video dersler sayesinde farklı yapıda sorular örnek çözümleriyle sunuluyor. Böylece öğrencilerin sınavlara uzaktan eğitimle kolaylıkla hazırlanmaları sağlanıyor.


ÖZEL EĞİTİM DERSLERİ

Temel derslerin yanı sıra özel eğitim öğretmenleri tarafından hazırlanan Hayat Bilgisi, Matematik, Türkçe ve Bilişsel Beceriler dersleri de haftalık yayın akışı içerisinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerle buluşuyor.

ÖZEL EĞİTİM DERSLERİ
YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN TÜRKÇE

YABANCI ÖĞRENCİLER İÇİN TÜRKÇE

Türkiye’de yaşayan yabancı öğrenciler için hazırlanan ders ile bir yandan uyum süreci desteklenirken bir yandan da Türkçe eğitimi veriliyor.


KÖYÜM OKULUM VE YILDIZLAR

Köy ortamında yaşayan çocukların günlük yaşamlarından kesitlerin yer aldığı, hayallerinin eğitim aracılığı ile gerçeğe dönüşebileceği sonucuyla izleyiciye umut aşılayan, belgesel program türünde hazırlanan “Köyüm Okulum ve Yıldızlar”, TRT EBA ekranlarında yer alıyor.

KÖYÜM OKULUM VE YILDIZLAR
NELER VAR NELER

NELER VAR NELER

Haftanın etkinliklerinden derlenerek hazırlanan kültür ve sanat programı “Neler Var Neler”; sinemayı, tiyatroyu ve yeni çıkan kitapları izleyiciyle buluşturuyor.


DOĞANIN SÖYLEDİKLERİ

Çevre duyarlılığı ve doğa sevgisini uyandırmaya yönelik hazırlanan “Doğa’nın Söyledikleri”nde çocukların çevre ve doğa ile ilgili bilmedikleri, merak ettikleri birçok konuda bilgi sahibi olmalarına olanak sağlanıyor.

DOĞANIN SÖYLEDİKLERİ
TASARIM BECERİLERİ ATÖLYESİ (ANİMASYON KAMPI)

TASARIM BECERİLERİ ATÖLYESİ (ANİMASYON KAMPI)

“Tasarım Becerileri Atölyesi”nde öğrencilerin kendini geliştirmesi için bilim, sanat gibi konuların işlendiği özel programlar hazırlanıyor.


HEDEFE DOĞRU

Yükseköğretim alanındaki son gelişmeler doğru kaynaklardan alınarak üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere ve ailelerine üniversite sınavına hazırlık ve tercih süresi boyunca kariyer planlaması konusunda rehberlik edilmesi planlanıyor.

HEDEFE DOĞRU
BİR ŞEY SORABİLİR MİYİM?

BİR ŞEY SORABİLİR MİYİM?

Gelişme çağındaki çocukların ve gençlerin bazı dönemlerde derslerinde, arkadaşlıklarında, ailesinde yolunda gitmeyen şeyler olur. Onların kişisel ve duygusal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla tasarlanan bu programda da yaşadıkları sıkıntıları, duygusal dünyalarını, korku ve kaygılarını dinlemek ve tek başlarına mücadele etmek zorunda olmadıklarını anlatmak için Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Melike Bozkurt Güveli çocuklarla buluşuyor ve onları dinliyor.


EVDE TEK BAŞINA

Ailesi çalışan ve okuldan sonra tek başına evde kalan öğrencilerin, aileleri gelene kadar evde yaşadıkları süreçleri ekrana taşınıyor.

EVDE TEK BAŞINA
PEKİ NE İŞE YARAR?

PEKİ NE İŞE YARAR?

Programda karşımıza çıkan bilgi, formül, sembol, şekil ve araç-gereçlerin ne işe yaradıkları incelenerek, izleyicilere aktarılıyor.


HAREKET İYİDİR

Özgün müzik eşliğinde, Öykü Selen’in dans performansıyla yaş grubuna yönelik belirli bir konu içeriği olan “Hareket İyidir” programında günlük spor egzersizlerine yer veriliyor.

HAREKET İYİDİR

HAY HAK

Gölge oyunumuzun kahramanları Karagöz ve Hacivat’ın günlük hayatta yaşadıkları maceralarla; etik, dinî ve ahlaki değerler üzerine kurulu hikâyeler anlatılıyor. Keçi ve beygirin de dahil olduğu maceralar çocukları eğlendirirken düşündürmesi hedefleniyor.

HAY HAK
ASLAN PARÇASI CESUR

ASLAN PARÇASI CESUR

Her canlıya sonsuz sevgi ve merhamet besleyen Diyarbakır Ulu Camii İmamı Hasan Hoca’nın, cami avlusunda bulduğu korkak bir kediye Cesur adını vermesi ve ardından Cesur’un camideki güvercin ve köpek gibi diğer arkadaşları ile yaşadıkları sevgi, merhamet, yardımlaşma, paylaşma gibi değerlerin çocuklara anlatılması konu ediliyor.


GERİ DÖN ÇUFİ

İsrafı önlemek için yola çıkan kahramanlarımızın bazen kullanılmaz haldeki eşyaları onarması bazen eskimiş parçaları modifiye etmesi üzerinden geri dönüşüme dikkat çekiliyor.

GERİ DÖN ÇUFİ
GALİP MÜLAYİM

GALİP MÜLAYİM

Galip Mülayim, Mustafa, Selim ve Salih aynı okula giden, aynı mahallede yaşayan dört arkadaştır. Yaz tatilinde gittikleri Kur’an kursunda çocuklara rehberlik eden Bayram Hoca her bölüm farklı oyunlarla, kamp ve gezilerle çocuklara etik, dinî ve ahlaki konuları eğlenceli bir şekilde öğretiliyor.


GEZGİN ÇELEBİ

Gezgin Çelebi ile çocukları sanal alemden çıkarıp dış dünya ile buluşturmayı hedefleyen Semavi Dede’nin torunları için karavan tasarlaması, torunu Çelebi ve Mavi Karavan’la her bölüm tarihi ve kutsal mêkanları ziyaret etmesi anlatılıyor.

GEZGİN ÇELEBİ
SEVİMLİ SABAHLAR

SEVİMLİ SABAHLAR

Bir gün kaybolan çorabının tekiyle el kuklası yapmaya karar veren Şeref, “Rıfkı” ismini verdiği bu kuklayla uyanmakta zorluk çeken kızı Ayşe’ye her sabah güzel hikâyeler anlatır. Böylece Rıfkı, Ayşe’nin ve onunla beraber sevgili çocukların güne daha zinde başlamasına yardımcı oluyor.


MİMİKOLAR

Beno, Filo, Gago adındaki üç sevimli hayvanın sonsuz beyaz bir dünyada başlarından geçen kısa, anlamlı ve eğlenceli öyküler TRT Diyanet Çocuk ekranlarında seyirciye sunuluyor. Sevimli kahramanlar aracılığıyla temel değerlerin eğlenceli bir şekilde çocuklara aktarılması hedefleniyor.

MİMİKOLAR
CÜMBÜR CEMAAT KAMPTAYIZ

CÜMBÜR CEMAAT KAMPTAYIZ

Zeynep, Yavuz ve Yusuf sekiz kişilik geniş bir ailenin üç

çocuğudur. Aile büyükleri çocukların doğayı keşfetmeleri ve Allah’ın yarattığı mucizevi canlıları yakından tanımaları için onları yaz tatilinde uzun bir orman kampına götürür. Çocuklar, günlük kamp işleri dışında hem doğadaki canlılarla tanışıp hem de hayata dair altın bilgiler öğrenirler. Başta zorlu olan bu yolculuk zamanla eğlenceye; sevgi, saygı, temizlik, hoşgörü, sabır, yardımlaşma gibi temel ahlaki unsurların kazanımlarına dönüşür.


MERAKLI HAFİYE

İstanbul tarihi yarımadasında, kentin geleneksel dokusunun buram buram içine işlediği Arifane Sahaf; içinde her türden kitap ve dergiyi, antika sayılacak türden bin bir eşyayı, koleksiyonları gizler. Semt ahalisinin Arif Babası, torunu Bilge’yle birlikte burayı çekip çevirir. Arif, bir gün yeni tanıştığı Ali’nin kitaplara olan ilgisinden etkilenir. Hayli meraklı bir genç olan Ali’ye sipariş edilen ya da onarılması için kendisine gönderilmiş kitapları dağıtması karşılığında her gün bir kitap hediye edecektir. Ali, Arifane Sahafın tılsımlı dünyasından, Arif’in babacan tavrından etkilenir ve anlaşmayı kabul eder. Fakat bir şartı vardır. Tanıştıkları gün kitapları dağıtırken sahafa geldiği her gün için bir bulmaca/oyun sözü alır.

MERAKLI HAFİYE
AYRI TELDEN

AYRI TELDEN

Bir telde iki kuş; biri Fikri diğeri Zikri… Ama ikisi de ayrı telden çalmakta. Bu ikili bir telin üzerinde her bölüm bir temayı işleyecek şekilde sohbete koyulur. Temalar Hadis-i Şeriflerin öğütlerinden seçilerek belirlenecektir. Temaya konu olan Hadis-i Şerif’i bir camdan dışarıyı izlemekte olan küçük bir çocuğun gözünden, camii mahyasında akarken görürüz. Çocuk mahyada akan Hadis’i okur ve böylece bölümümüzün konusu belirlenmiş olur. Sonrasında Fikri ve Zikri ikilisinin bu konu hakkındaki eğlenceli ve eğitici sohbetlerini izleriz. Bölüm biterken yine aynı çocuğun gözünden Hadis-i Şerif’i bir kez daha görür, ağzından duyarız ve bölüm biter. Her bölüm 3-4 dakika süreye sahiptir.


KUTUP VE ARKADAŞLARI

Oyuncak Ayı Kutup, Tek Tekerlekli Bisiklet Aks ve Kurma Kuş Gugu, çocukların savaşta kaybettiği oyuncaklardır. Bu yüzden de çocukların hayalinde yaşarlar. İmad isminde bir çocuk, üç yaşındayken hayali arkadaşı olan Kutup’ u hatırlar ve onu aramaya çıkar. Kutup, Aks ve Gugu ise dünyanın farklı yerlerinde çocukların rüyalarına girip, onların hayallerini gerçekleştirirler.

KUTUP VE ARKADAŞLARI
HEYBELİ TİYATRO

HEYBELİ TİYATRO

Tiyatro sanatçısı Abidin Yılmaz iki çocuk babası bir aile reisidir. İstanbul’da yaşarken şehir hayatından yorulan ailemiz, Ege’de bir köye yerleşme kararı alarak bu kararı hayata geçirmiştir. Burada düzenini kurduktan sonra köy köy gezip doğaçlama tiyatro yapmaya karar verir. Sahneye dönüştürdükleri kamyonetleriyle yola çıkan ailemiz, seyircinin yazıp heybeye attığı konulardan seçtikleri bir meseleyi doğaçlama tiyatro oyunu olarak sergilerler.


MİNA’NIN DUASI

Ailesiyle birlikte şehirden köye göçmüş olan Mina, köye geldiği ilk gün Sakız(keçi) ile tanışır, onu çok sever ve Sakız’a sahip olmak için dua eder. Duası kabul olan Mina’nın Sakız’la hikayesi bu şekilde başlar.

MİNA’NIN DUASI
MİNİ ÇERİLER

MİNİ ÇERİLER

İyi kalpli bir çocuk olan Yiğit’in erdem savaşçıları olan Mini Çerilerle maceralarını işleyen projemiz isimleri iyilik, doğruluk, adalet, cömertlik ve merhamet olan çerilerin Yiğit’i kendilerine çeribaşı olarak seçmeleriyle başlar.


TEMELDEN ÖĞRENİYORUM

Bir tarafı deniz, bir tarafı orman olan bir Karadeniz köyünde yaşayan sekiz yaşındaki Eymen ve Asya hikayemizin iki ana kahramanıdır. Bilgeliği ve tecrübesiyle Asya’ya ve Eymen’e yol gösterecek olan karakterimiz Temel, atmış yaşında sevecen bir adamdır.

TEMELDEN ÖĞRENİYORUM
SEVİMLİ SABAHLAR

SEVİMLİ SABAHLAR

Uykuyu seven Ayşe her sabah babasının yapmış olduğu bir el kuklasından dinlediği hikayelerle her gün erken saatte sevimli sabahlara uyanmaya başlar. Tekerlemeler, şarkılar ve bilmecelerle dolu bu hikayeler ahlaki değerlere, dini kavramlara, aileye, hayvan ve doğa sevgisine vurgu yaparken çocukların hayal gücünü genişletmeye yöneliktir.


DİKKAT BALONU

Dikkat Balonu aslında bir yarışma programı formatına sahiptir. 3D animasyonlarla oluşturulan bu projede amaç izleyici kitlenin “dikkat” seviyesini ölçmek, artırmaktır. 3-D animasyon olarak tasarlanan projede, Kapadokya’da balonculuk yapan bir baba kızın hikayesi işlenmektedir.

DİKKAT BALONU
HAYLAZ NOTALAR

HAYLAZ NOTALAR

Yedi haylaz notamız yedi renkli karakterdir. Kimi neşeli, kimi biraz tembel, kimi çok titiz olmakla beraber hepsi neşeli ve komik notalardır. Bir kemanın içindeki huzurlu evlerinde her gün bir macera yaşarlar.


KÜÇÜK HAFIZ EMİN

Emin, boş zamanlarında hafızlık hocası ve tespih ustası olan İsmail Hakkı Efendi’nin dükkanında çıraklık yapmaktadır. Emin, tespih dükkanının bulunduğu Taşhan’da esnaf ile vakit geçirirken bir yandan onların hayat tecrübelerini dinlemekte ve zanaatlarına yakından şahit olmaktadır.

KÜÇÜK HAFIZ EMİN
FÜLFÜL HAC YOLUNDA

FÜLFÜL HAC YOLUNDA

Asıl amacı hac menasiklerini anlatmak olan projemizde; kutsala yolculuk temasının etrafında, ibadet, hayvan sevgisi gibi çocuklara verilmek istenen değerler macera dolu bir kurgu içinde izleyiciye aktarılır. Yolculuk etrafında gelişen olaylar olması dolayısıyla da sürekli bir hareket ve aksiyon vardır.


GEZGİN ÇELEBİ

Semavi Dede torunları için bir karavan tasarlamıştır. Ancak henüz yapım aşamasındadır. Çelebi’nin tesadüfen karavanı görmesiyle macera başlar.

GEZGİN ÇELEBİ
KARA İLE KEÇE

KARA İLE KEÇE

Her bölüm başka bir şeyi anlatacak olan her iki kalemimiz de yeteneklerinin sınırlarını zorlayacaktır. Birbirleriyle atışırken ortaya çıkardıkları malzeme ve çizimin üstüne düşen dış sesin eğlenceli anlatımıyla çocukları müthiş bir seyirlik beklemektedir.


YUMURCALI

Yumurcalı Köyü, Muhafazakar insanların yaşadığı hayali bir köydür. Köyümüz, Aşağı Yumurcalı ve Yukarı Yumurcalı olarak iki mahalleden oluşur. Çizgi filmimiz iki köyün arasındaki tatlı atışmaları ve Yumburlop oyununun akışına göre ilerleyen bir dizi olayı anlatacaktır.

YUMURCALI
GERİ DÖN ÇUFİ

GERİ DÖN ÇUFİ

Projemiz bir geri dönüşüm hikayesidir. Baş karakterimiz Furkan’ın treni Çufi’yi kaybetmesiyle başlayan hikayemiz, minik izleyicilerine eşyalarımızı çöpe atmak yerine nasıl değerlendirebileceğimizin yolunu gösterir. Furkan ve arkadaşları mahallesindeki hurdacı Mücteba’nın önderliğinde eski oyuncakları yeni oyuncaklara çevireceklerdir.


7 KITADAN İYİLİK HABERCİLERİ

Aileleri Türkiye’de yaşayan yedi farklı ülkeden yedi küçük çocuğun bir internet kanalı kurmasıyla başlayan hikayemizdir.

7 KITADAN İYİLİK HABERCİLERİ
HAKLI KARINCA

HAKLI KARINCA

Kraliçe Karınca Saba’nın sevgiyle ve özenle hüküm sürdüğü Nemil Vadisi’nde yavru Kura ve arkadaşları dünyayı ve kendilerini tanırken türlü maceralar yaşarlar.


ŞEF LİNA

Paylaşım, tasarruf, üretkenlik, sağlıklı beslenme, şükür ve diğer bilgiler, didaktizmden uzak bir anlatımla, sohbet ve aksiyonun doğal akışında aktarılır. Yemek yaparken sadece tarifi değil, hayata dair pek çok şeyi de öğrenir ve deneyimler küçük Lina. Lina’nın öğrenme sürecine ekran başındaki arkadaşları da eşlik eder.

ŞEF LİNA
Scroll to top