Skip to Content
Volume On Pause

tabii

Herkesin hikâyesi farklı, ekranı aynı...


Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî

Sözü çağları aşan Hz. Mevlânâ’nın, Selçuklu Devleti’nin içinde bulunduğu çalkantılı dönemde topluma gösterdiği yolu ve Şems-i Tebrizî’nin de dahil olduğu içsel yolculuğu anlatıldı. Barış ve hoşgörü timsali Hz. Mevlânâ’nın ilmî ve irfani derinliğinin izleyiciye doğru ve gerçekçi bir biçimde aktarılması hedeflenmektedir.

Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî
Mahsusa: Trablusgarp

Mahsusa: Trablusgarp

Türk devlet teşkilatının köklü ve derin tarihini gösteren, aralarında Mustafa Kemal Atatürk ve Enver Paşa’nın da olduğu Osmanlı subaylarının, Trablusgarb’ın İtalya tarafından işgaline karşı direnişini anlatan tarihî dizi, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız 29 Ekim 2023’te yayımlandı.


Modern Doğu Masalları

Babalarının cenazesini vasiyet edilen yere götürmek üzere bir yolculuğa çıkan iki kardeşin bu esnada geçmişleriyle yüzleştiği dizi, geleneksel hikâye anlatıcılığına özgü motifleriyle tabii’nin “bizi anlatan” ve beğeniyle izlenen yapımları arasındaki yerini aldı. Dizide, aile bağlarının sarsılmaz gücüne vurgu yapılmaktadır.

Modern Doğu Masalları
Derin Mor

Derin Mor

Türk yapımı distopyanın nadir örneklerinden biri olarak karşımıza çıkan dizide, Güneş’te yaşanan bir dizi patlama sonrası elektrik sisteminin çökmesi ve kaosun baş göstermesi sebebiyle şehri terk etmeye çalışan bir grup insanın hikâyesi anlatılmaktadır.


Hür

“Hür” aksiyonu, nefes kesen temposu ve etkileyici uçuş sahneleriyle kısa sürede geniş bir izleyici kitlesine ulaşarak ülkemizin askeri gücünün ve itibarının bir kez daha altını çizdi. Merkezinde Türk Hava Kuvvetlerinin gözü pek pilotlardan oluşan ve korkusuzca operasyonlar düzenleyen 110. Filo’nun yer aldığı dizi, Alper Yarbay, Gökhan Üsteğmen ve Nazlı Üsteğmen gibi güçlü karakterlerin sürükleyici hikâyelerini “tabii” dijital platformunda izleyicisiyle buluşturmaktadır.

Hür
Küçük Dahi: İbn-i Sina

Küçük Dahi: İbn-i Sina

Yerli, kendi kültür ve medeniyet havzamızda yetişen ve aynı zamanda tüm dünyanın saygı duyduğu evrensel bir figür haline gelen, erken yaşlarda çağının ötesinde bir zekâya sahip olan dâhinin çocukluk günleri dizinin odağında yer aldı. Yaşıtları gibi oyun oynamak yerine felsefe, matematik, astronomi ve tıp alanında araştırmalar yapan İbn-i Sina’nın ilk keşifleri, eğlence dolu maceraları izleyiciye aktarılmaktadır.


Organizasyon Bizim İşimiz

Etkinlik sektöründe hizmet veren bir aile şirketinin absürt hikâyesini anlatan dizi, komedi denilince akla gelen isimlerden oluşan oyuncu kadrosu ve yüksek mizah dozuyla tabii izleyicilerine kahkaha dolu anlar yaşatırken ailenin her şeyden önce geldiği bir kez daha hatırlatılmaktadır.

Organizasyon Bizim İşimiz
Yeşil Deniz Milenyum

Yeşil Deniz Milenyum

TRT’nin çok sevilen dizisi “Yeşil Deniz”in tabii için yeniden çekilen hikâyesi, final sezonunun birkaç sene sonrasından başladı. Kasabada fiziken değişen bir şey olmasa bile karakterlerin hayatlarında büyük değişikliklerin yaşandığı Yeşilova kasabası sakinlerinin yine birbirinden sıcak, gülünç ve duygusal maceralarını anlatan dizi, müdavimi haline gelen izleyicisine keyif vermeye kaldığı yerden devam etti.


Kuzgun

Doğuştan gelen “kötülüğü tanıma, hissetme ve açığa çıkarma” yeteneğine sahip cinayet masası dedektifi Mehmet Kuzgun’un hem kendi geçmişiyle hem de suçlularla mücadelesini anlatan Kuzgun, izleyicilerine her türde kaliteli içerik yelpazesi sunmayı hedefleyen tabii’de polisiye meraklılarının en beğendiği diziler arasında yer almaktadır.

Kuzgun
Serhat

Serhat

Uzun yıllar Güneydoğu’da kahramanca görev yaptıktan sonra yeni bir vazife için İstanbul’a dönen bir özel harekât polisinin maceralarını anlatan dizi, aksiyon dolu sahneleri ve zengin oyuncu kadrosuyla da ön plana çıktı. “Serhat” dizisi ile zor günleri aşmak adına geçmişten ders çıkarmanın önemine vurgu yapılmaktadır.


Şebeke

Türkiye’nin varlığını ve huzurunu tehdit eden, devletin her kademesine sızmış gizli bir örgüte karşı birkaç gözü pek insan tarafından verilen mücadele “Şebeke”de anlatılmaktadır.

Şebeke
Akif

Akif

Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan “Akif”te, Balkan Savaşı günlerinden başlanarak Millî şairin Kurtuluş Savaşı sonrasındaki yaşantısı izleyicilere aktarıldı. İstiklal mücadelemizin zorluklarıyla birlikte, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazarken geçirdiği zorlu süreç yapımda yer almaktadır.


Dayton

Bosnalı lider Aliya İzzetbegoviç’in, 3 yıllık Sırp kuşatması ardından tarafların Dayton’da bir araya gelerek başlattıkları antlaşma müzakerelerinde ülkesinin sınırlarını korumak için gösterdiği çaba ve savaş suçlularının yargılanması için verdiği büyük mücadele “tabii” yapımları arasında yer almaktadır.

Dayton
Bozkır Arslanı Celaleddin

Bozkır Arslanı Celaleddin

Dünyayı kasıp kavuran Moğollar’a ilk mağlubiyeti tattıran ve onların yenilmezlik efsanesini yerle bir eden Harzemşahların büyük komutanı ve lideri Celaleddin Harzemşah’ın inandığı değerler uğruna verdiği savaş, “Bozkır Arslanı Celaleddin”de anlatılmaktadır.


Hay Sultan

Abdülkadir Geylânî’nin uzun süren inzivasının ardından Bağdat’a dönüşüne odaklanan dizi, karşılaştığı zorluklarla yüzleşirken doğru bildiği yoldan sapmayan bu saygın İslam âliminin verdiği büyük mücadeleyi anlatmaktadır.

Hay Sultan
Kızılelma: Bir Fetih Öyküsü

Kızılelma: Bir Fetih Öyküsü

Hiç kimsenin taht konusunda şans tanımadığı Şehzade Mehmed, hocası Akşemseddin tarafından kızılelma ülküsüyle yetiştirilir. Mehmed’in şehzadelik yıllarında yaşadığı çarpıcı olaylar, aldığı dersler ve tattığı acı-tatlı tecrübeler, bir cihan imparatorunun doğuşunun habercisidir. Dizide, ileride Fatih Sultan Mehmed Han olarak anılacak Şehzade Mehmed’in gelecekteki başarılarının izlerini taşıyan çocukluk günleri anlatılmaktadır.


Adalett

Biri kızının ölümüne sebep olan olayı aydınlatmak için suçluların peşine düşen, diğeri de ona mâni olmaya çalışan iki baba arasındaki mücadeleyi anlatan polisiye türünde izleyicisiyle buluşan “#Adalett” yapımı, ekran başındakileri sosyal medyanın gücü, suç ve adalet kavramları üzerine bir kez daha düşünmeye sevk ederken tabii’nin soluksuz izlenen orijinal yapımları arasında yerini aldı.

Adalett
Tozkoparan İskender: Gölge

Tozkoparan İskender: Gölge

TRT 1’de yayımlandığı dönemde bilhassa genç izleyicilerin büyük ilgisini çeken efsanevi Kemankeş Tozkoparan İskender ile arkadaşlarının yepyeni maceraları ve Tozkoparanlar teşkilatının kötülüğe karşı verdiği amansız mücadele anlatılmaktadır.


Son Gün

Her bir bölümde ayrı bir karakterin hikâyesinin anlatıldığı dizide ünlü bir psikolog, bir araştırma projesi kapsamında insanları 24 saat içinde öleceklerine inandırarak tepkilerini ölçmeyi hedefledi. Birbirlerinden farklı karakterlere sahip altı kişinin, “Son 24 saatiniz kaldığı söylense ne yapardınız?” sorusunun peşine düştüğü dizi psikolojik gerilim severlere heyecan dolu anlar yaşatmaktadır.

Son Gün
Aşkımız Yeter

Aşkımız Yeter

Evli bir çiftin hayatını konu alan dizi; evlilik, aşk ve arkadaşlık ilişkilerini hem erkek hem de kadın gözünden ele alıyor. Mizahı ve eğlencesi bol olan dizi, aynı zamanda izleyiciyi düşündüren ve sorgulatan bir yaklaşım sergilemektedir.


1973: Biltmore Oteli Cinayeti

Ermeni kökenli Amerikalı Gürgen Yanıkyan, 1973 yılında Kaliforniya'daki Biltmore Oteli'nde iki Türk diplomatına suikast düzenler. Amacı dünya çapında ses getirmek ve benzer suikastların dünya genelinde gerçekleşmesi sağlamaktır. Belgesel-dramada, tanıkların ifadeleri ve canlandırmalarla, masum diplomatların başına gelen trajik olay öncesinden sonrasına kadar detaylı bir şekilde aktarılmaktadır.

1973: Biltmore Oteli Cinayeti
Eyvah Ramazan Bey

Eyvah Ramazan Bey

Yılmaz Ailesi, başlangıçta emanetçileri oldukları Emirzade Köşkü'ne yavaş yavaş yerleşir ve kendilerine bir asilzade hikâyesi uydururlar. Ancak, köşkün gerçek sahibi olan Ramazan Bey'in gelmesiyle, ailenin kurduğu düzen altüst olur. Yanlış anlaşılmalar üzerine kurulu bu eğlenceli ‘sitcom’, izleyicilere keyifli anlar yaşatmayı hedeflemektedir.


Kapı

İstanbul'a dönen Alesia'nın annesi Eleni'den miras kalan Kapı isimli bir otelde yaşadıkları anlatılırken, kötülüğe karşı dayanışma ve karşılıklı anlayışla verilen mücadeleye tanıklık edilmektedir.

Kapı
Koyu Beyaz

Koyu Beyaz

Sosyetik bir ailenin oğlu Alper ile İngiltere'den gelen Pakistan asıllı Ferhan'ın hikâyesi Thorvingen'deki bir üniversitenin Türkoloji bölümünde tanışmalarıyla başlar. Planladıkları sorumluluktan uzak hayatları, farklı değerlere doğru bir yolculuğa dönüşür. Dizide, yaşadıkları olaylar sonucunda kendilerini sorgulamaya başlayan iki gencin hikâyesi anlatılmaktadır.


Metamorfoz Kırılma

Gençlik yıllarında uluslararası çevrelerce tanınan bir devrimci olan Teoman Bayramlı, babasının ölümünden sonra şirketin başına geçer ve bu noktadan itibaren tam anlamıyla bir kapitaliste dönüşür. Dizi, Teoman'ın hayatındaki bu önemli dönüşümü ve yaşadığı kırılmayı anlattı.

Metamorfoz Kırılma
Şanzelize Düğün Salonu

Şanzelize Düğün Salonu

Turgut, İstanbul'un eski bir dergâhının şeyhi Ahmet Niyazi Efendi'nin oğludur. Üniversite yıllarında uzaktan uzağa âşık olduğu Eda için geçmişini, dergâhı ve ailesini arkasında bırakarak uzaklaşır. Dizi, Turgut'un geçmişinden uzaklaştıkça içinden çıkılmaz hâle gelen hayatını ve insanı insan kılan değerleri konu edinmektedir.


Üniversdeli

Anne-baba evinden ayrılıp farklı şehirlere okumaya giden, kültürleri, karakterleri, hayalleri farklı ancak kaderleri ve kederleri aynı sekiz üniversite öğrencisinin absürt hikâyesi “Üniversdeli”de anlatılmaktadır.

Üniversdeli
Yangın Günleri Independenta

Yangın Günleri Independenta

1979 yılının sonlarında, İstanbul Selimiye'de hayat sakin bir şekilde ilerlerken Boğaz'da meydana gelen büyük bir deniz kazası her şeyi değiştirir. Karadeniz'den gelen Yunan kuru yük gemisi Evriali'nin 94 bin ton ham petrol taşıyan Rumen bandıralı Independenta tankerine çarpmasıyla gerçekleşen devasa patlama, mahallelinin hayatında âdeta bir bomba etkisi yaratır. Dizi, tarihi gerçeklere dayanan ve İstanbul'da uzun süre etkisini sürdüren bu olayı şehir sakinlerinin gözünden anlatmaktadır.


Yardımcı Oyuncu

Üniversiteden mezun olmaya çalışırken, bir anda evsiz ve parasız kalan Murat, ne yapacağını düşünürken tesadüfen girdiği yardımcı oyuncu kahvehanesinde dizi setleriyle tanışır. Bambaşka bir hayata adım atan Murat, bu noktadan itibaren hayatında hiç deneyimlemediği fantastik bir dünya ile karşılaşır. “Yardımcı Oyuncu”, dizi ve film setlerinin arka planında yaşanılan olayları yer yer eğlenceli yer yer de hüzünlü bir dille aktarmaktadır.

Yardımcı Oyuncu
Kabile Misafiri

Kabile Misafiri

Macera düşkünü Selcen ve Banu’nun Brezilya’da yaşayan Tuyuka kabilesine misafir olduğu belgeselde, farklı kültürleri tanımaya hevesli iki kafadar ormanda yiyecek topladı, timsah ve pirana avına çıktı ve tam bir kabile üyesi gibi yaşamayı öğrendi.


İskilip Ramazan Keşkeği

UNESCO tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesinde gösterilen keşkek, özellikle ramazanda, 8 saatlik lezzet yolculuğu ile 500 yılı aşkın süredir her akşam İskiliplilerin sofralarını şenlendirmektedir. Belgeselde İskiliplilerin kırmızı çizgisi ve onlar için ramazanın olmazsa olmazı olan keşkeğin, zahmetli ve bir o kadar keyifli yolculuğu anlatılmaktadır.

İskilip Ramazan Keşkeği
Erbakan: Bir İhtimal Daha Var

Erbakan: Bir İhtimal Daha Var

Türk siyasi tarihinde derin bir iz bırakan Necmettin Erbakan'ın siyasi kariyerindeki önemli anları, Türkiye'nin siyasi ve sosyal atmosferindeki değişimleri ele alan tabii orijinal belgeseli, ülkenin yakın tarihine ışık tutarken Erbakan'ın politik mirasını ve etkilerini de detaylı bir şekilde incelemektedir.

Scroll to top