Skip to Content

ULUSLARARASI FİLM PLATOLARIMIZ

Herkesin hikâyesi farklı, ekranı aynı...

ULUSLARARASI FİLM PLATOLARIMIZ

TRT Uluslararası Film Platoları, yüksek nitelikli ulusal ve uluslararası yapımlara ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası film platolarımızda; doğal ve tarihi mekânlara katkı veren modüler dekorlar, kostümler ve aksesuarlar ile ulusal ve uluslararası yapımlarımıza ev sahipliği yapıyor. Platolarımızın; Türkiye ve Uluslararası Film Platoları pazarında marka olarak yerini alması hedefler arasındadır.

TRT Uluslararası Film Platoları üç yerleşkeden oluşuyor.

Mevcut platolardaki dekorlarımız, geleneksel Türk obasını, 9. - 15. yüzyıl Avrupa, Orta Asya ve Anadolu kültürlerine dair kaleleri, bahçeleri, hanları, sarayları, dergâhları, şehirleri ve dönemin sosyal hayatını yansıtan açık ve kapalı mekânları kapsıyor.

Platolarımızda; 13. yüzyıl Konya’sını temsil eden Selçuklu Sarayı, Hz. Mevlânâ’nın evi, dergâhı ve medresesi, hanlar, camiler ve dönemin sivil mimari örnekleri gibi 118 farklı anıt yapıdan 20 tanesi referans alınarak yapılmış dekorlar yer alır. Ayrıca, açık platolar, soundstage ve çekim yapmaya uygun hem sık ağaçlık hem de düz açıklık alan sunan ormanlık alanlar bulunuyor.

Platolarımızın; Mehmed: Fetihler Sultanı, Kudüs Fatihi: Selahaddin Eyyubi ve Tozkoparan İskender projelerine ev sahipliği devam ederken, 2023 yılı boyunca Alparslan Büyük Selçuklu, Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı, Devler Ardında Karınca Adımları, Misal ve Bizi Seyreden Bulutlar projelerine de ev sahipliği yaptı.

Image Description
Image Description
Image Description
Image Description
Image Description
Image Description
Image Description
Image Description
Image Description

Scroll to top