Skip to Content

Mehmed: Fetihler Sultanı

Çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmed Han’ın hikâyesi ve dünya tarihinde bir dönüm noktası olan İstanbul’un kutlu fethi ile fethe giden süreç, TRT 1 ekranlarında izleyiciyle buluşuyor. Sultan II. Mehmed’in saltanat dönemini anlatan dizimizde Sultan II. Mehmed’in Fatih Sultan Mehmed Han’a dönüşüm sürecini işleyen yapımda şerefli tarihimizin şanlı sayfalarının millî, manevi ve kültürel değerlerimizin, ecdadımızın kahramanlık hikâyelerinin ekrana getirilmesi amaçlanmaktadır.

Mehmed: Fetihler Sultanı
Kudüs Fatihi: Selahaddin Eyyubi

Kudüs Fatihi: Selahaddin Eyyubi

Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Alparslan’ın kutlu yolculuğunun ardından TRT 1, seyircisini bir başka kutlu yolculuğa çıkardı. Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi’nin doğumu ile başlayan bu büyük prodüksiyonda tarihe tanıklık edilirken; Askalan ve Kudüs’te geçmişten günümüze yaşanan zulmün tarihsel geçmişi de gözler önüne serildi.


Bir Sevdadır

Aile olma, bağlılık, adalet ve intikam gibi temaların Yeşil ve çocuklarının öyküsü üzerinden anlatıldığı dizide Mardinli bir aile ile Karadenizli bir ailenin kesişen hayatları ve aileleri için yaptıkları anlatılıyor.

Bir Sevdadır
Aziz Mahmud Hüdayi: Aşkın Yolculuğu

Aziz Mahmud Hüdayi: Aşkın Yolculuğu

Döneminde halktan sultanlara kadar uzanan geniş bir kesime hitap ederek onları etkileyen, Anadolu'da yetişen velilerden Aziz Mahmud Hüdayi'nin yaşamını, nefsiyle olan savaşını ve bu savaştan nasıl galip çıktığını anlatan dizimiz, ramazan ayı boyunca ekranlara taşındı.


Kül Masalı

Ünlü iş adamı Arat Bağdatlı ve genç restoran şefi Özge’nin tersliklerle başlayan, gizemlerle süren aşk hikâyesi anlatılıyor. Hayaller ve gerçekler anlatısı üzerine kurulu Kül Masalı’nda olaylar gerçekçi karakterler ve güçlü olay örgüsü aracılığıyla izleyicilere aktarılıyor.

Kül Masalı
Kara Ağaç Destanı

Kara Ağaç Destanı

Kara Ağaç ovasında geçen hikâye yıllar önce aynı gecede doğan Ömer ve Sultan’ın yıllar sonra yollarının kesişmesiyle başlıyor. 1970 yıllarında geçen hikâyede toprak ağalığı, adalet, geçmiş hesaplaşması gibi temalar öne çıkarken Celal Ağa ve Osman Ağa’nın aileleri, köylülerin hayatları ve Sultan’ın baraj projesi ile sular altında kalacak topraklar, hikâyenin ana unsurları olarak izleyicilere anlatılıyor.


Alparslan: Büyük Selçuklu

Anadolu’yu bizlere yurt kılan atalarımızın destansı hikâyesini anlatan dizimizde Melik Alparslan’ın serüveni, 61 bölümün sonunda Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Zaferi ile taçlandırıldı. Anadolu Fatihi Sultan Alparslan’ın hayatı, dikkat çekici ve akılda kalıcı prodüksiyonuyla seyircimizden ilgi ve takdir görerek, unutulmaz dizilerimiz arasında yer alıyor.

Alparslan: Büyük Selçuklu
Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı

Barbaros Hayreddin: Sultanın Fermanı

Mavi Vatan politikasının tarihsel kökleri ve önemi, Osmanlı’nın sancağını dalgalandırarak Akdeniz’i bir Türk gölü haline getiren Barbaros Hayreddin Paşa’nın muazzam hikâyesiyle TRT 1 ekranlarında izleyicisi ile buluştu.


Teşkilat

Vatan için canını ortaya koyan Millî İstihbarat Teşkilatı mensuplarının gerçekleştirdiği güçlü operasyonları, etkileyici ve heyecan verici hikâyelerle izleyiciye aktaran “Teşkilat” dizisi, zirvedeki yerini koruyor. Dinamik kadrosu ve yepyeni çekim teknikleriyle beğenilen bir yapım haline gelen dizimiz aynı zamanda ülkemizin uluslararası siyaset sahasındaki tezlerini başarıyla ekranlara taşıyor.

Teşkilat
Gönül Dağı

Gönül Dağı

Artık bir ekran klasiği olan “Gönül Dağı”, yayımlandığı günden bugüne zirvedeki birinciliğini hiç kimseye kaptırmadı. Büyükşehre göç eden insanların artık hayallerinde kalan, ailelerin çocuklarına anlattığı bu masalsı dünya Gönül Dağı ile can buldu. Anadolu irfanını, kültürünü, insanını, inançlarını tüm doğallığı içinde sahici bir dil ile anlatan dizimiz, halkımızın gönül dağının zirvesinden hiç inmeden ekran yolculuğuna devam ediyor.


Al Sancak

Tüm dünyanın cepheleştiği günümüzde terör örgütleriyle mücadele için seçilmiş, zorlu operasyonlardan alnının akıyla çıkan askerlerden oluşan “Pençe Timi”nin kararlı mücadelesi ilgiyle izlendi. Tim Lideri Yüzbaşı Ali ve arkadaşlarının hikâyesi bizleri hem hüzünlendirdi hem de gururlandırdı. “Al Sancak”da, Türk Ordusu’nun sınırları aşan operasyon gücü ile birlikte Mavi Vatan’ın önemi de ortaya koyuldu.

Al Sancak
Balkan Ninnisi

Balkan Ninnisi

Balkanlar’da Osmanlı mirasını yaşatmaya çalışan bir ailenin hikâyesi aracılığıyla, izleyicimize değerlerimizi korumanın önemini, gönül coğrafyamızın genişliğini, insanlarımızın yaşadıkları her yere emeğini katmasını anlatan Balkan Ninnisi’nde Vardar Nehri’nin ikiye böldüğü, Taş Köprü’nün birleştirdiği Üsküp şehrinde var olmuş ve var olacak soydaşlarımızın geçmişi, bir tarafında Türk ve Arnavutların diğer tarafında Makedonların oluşturduğu kültür mozaiği izleyicimizle buluşturulurken, farklı kültürlere mensup iki gencin aşk hikâyesi ekranlara taşındı.


Yürek Çıkmazı

Şiddetin ama özellikle aile içi şiddetin ne kadar büyük ve yıkıcı bir toplumsal bir sorun olduğunu, Kadayıfçı Yılmaz’ın gaddarlığı ile eşi Cennet üzerindeki sarsıcı etkisini anlatan dizimiz hem toplumsal farkındalık oluşturması hem de şiddet faillerinin kendileriyle yüzleşmelerini sağlaması amacıyla ekrana geldi.

Yürek Çıkmazı
Kasaba Doktoru

Kasaba Doktoru

Sağlık çalışanlarına karşı duyarlılığın artırılması ve sağlık sektöründeki kazanımlarımız hakkında halkımızın bilinçlendirilmesini amaçlayan “Kasaba Doktoru” dizimizde, çocukken babasını acil serviste yeterli ilginin gösterilmemesinden dolayı kaybettiğini düşünen Ömer’in büyüyüp ilkeli bir doktor olmasının ve çocuklukta yaşadığı travmanın nedeni olarak gördüğü Doktor Kemal’le yaşadığı gerilimli ama mesleki duyarlılığı da içeren hikâyesi anlatıldı. “Kasaba Doktoru”, küçük bir kasaba hastanesindeki insanların mevcut sorunlarını çözerek bir aile haline gelmelerini samimi bir atmosferle ekranlara getirdi.


Benim Güzel Ailem

Üç farklı kuşağı bir araya getirerek geçmişin değerlerini ve yeninin değişen taleplerini bir araya getiren dizimiz, bu farklı yönüyle günümüz Türk aile yapısına ışık tuttu. Dizide, boşanmaların günden güne arttığı toplumumuzda evliliklerin ve ailenin, uğrunda mücadele edilmesi gereken en temel değerlerimizden olduğunun altı çizildi. TRT 1 ekranlarında Benim Güzel Ailem ile aile olmanın güzelliği ve aileden daha güzel bir şey varsa onun daha geniş bir aile olduğu seyirciye yansıtıldı.

Benim Güzel Ailem
Kendi Düşen Ağlamaz

Kendi Düşen Ağlamaz

Özellikle genç seyircileri ekrana bağlayan aile olmanın önemini, aileyi korumanın ne kadar kıymetli bir çaba olduğunu anlatan dizimiz, Serkan ve Alize’nin sevgisi aracılığıyla, evliliğin bir ömür boyu sürecek güzel bir duygu olduğunu izleyicisine TRT 1 ekranlarından aktardı.


Kod Adı Kırlangıç

“Kod Adı Kırlangıç”, teknolojinin her alanda varlığını hissettirdiği günümüzde çocuk ve gençlerimize yönelik farkındalık oluşturabilme çabasının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Teknofest kuşağı çocuklarımızdan ilham aldığımız “Kod Adı Kırlangıç”ta teknolojiyle harmanlanmış maceralar aracılığıyla çocuklarımıza hem değerler eğitimi verildi hem de doğru rol modeller gösterildi.

Kod Adı Kırlangıç
Hayatımın Neşesi

Hayatımın Neşesi

“Hayatımın Neşesi” yapımında aile adına nelerden vazgeçebileceğimiz ve aile sayesinde neleri başarabileceğimiz; evliliği için tıp fakültesini son sınıfta bırakan, iki çocuğu olan orta yaşlı ev hanımı Neşe’nin üniversiteye dönme kararının ardından yaşananlar olaylar ile izleyiciye yansıtıldı. Neşe’nin hikâyesi bizlere her zaman yeni bir başlangıç mümkündür dedirterek, umut aşıladı.


Kara Tahta

İki aşığın yıllar önce ayrılıp aradan geçen uzun bir zamanın ardından tekrar buluşmalarını anlatan “Kara Tahta” dizisinde büyük bir öfke ile çekip giden Atlas geri döndüğü kasabasında öğretmenlik yapmaya başlar. Öğrencilere sadece matematik değil arkadaşlığı ve aile olmayı öğreterek her birinin yaralarına dokunur. Irmak’ın küskün bir çocuk, özlem dolu bir âşık ve bir öğretmen olan Atlas’la eski günlere geri dönmesi ekranlara yansıtılmaktadır.

Kara Tahta
Kıbrıs Zafere Doğru

Kıbrıs Zafere Doğru

“Kıbrıs Zafere Doğru”; Kıbrıs Türklerinin varoluş ve özgürlük mücadelesi ile 713 kişilik mücahit topluluğunun kendilerini dört taraftan sarmış 15 bin düşmana karşı gösterdikleri ve “Erenköy Direnişi” olarak tarihe geçen kahramanlığı, en coşkulu haliyle ekranlara taşındı.


Masumlar Apartmanı

Gülseren Budayıcıoğlu’nun kitabından ve gerçek hikâyelerden uyarlanan “Masumlar Apartmanı”nda yaşamı takıntılarla dolu Safiye, Gülben, Han ve Neriman adlı kardeşlerin ve ailelerinin hikâyesi izleyici ile buluştu.

Masumlar Apartmanı
Mükemmel Eşleşme

Mükemmel Eşleşme

Konusunu hayatın en temel unsurlarından biri olan ilişkilerden alan ‘‘Mükemmel Eşleşme”, rezidanslarda tek başlarına yaşayan, aile kavramından gittikçe uzaklaşan işkolik Pınar ve Kerem’in görücü usulü tanışmaları ve evlenmelerini anlattı. Modern yaşama eğlenceli yaklaşımıyla yaptığı eleştirilerle seyircilere yaz sezonunda güzel anlar yaşattı.


Seksenler

Yayını boyunca sıcaklığı ve değerinden hiçbir şey kaybetmeyen dizide, 90’lı yılların değişen Türkiye’sindeki duruma adapte olmaya başlayan Çınaraltı Mahallesi ve sakinlerinin “Fehmi Babasız” geçirdiği günler izleyicileri ekran başına çekti.

Seksenler
Seni Kalbime Sakladım

Seni Kalbime Sakladım

Güçlü bir aile şirketini yöneten zeki, becerikli ve güzel bir genç kız olan Zeynep ile araba kullanmakta ustalaşmış, görünüşte sert gerçekte naif ve yumuşak kalpli mert bir mahalle delikanlısı olan Civanmert’in arasında gizli bir anlaşma ile başlayan sahte aşkın, zamanla gerçeğe dönüşmesinin hikâyesi; zenginliğin değil, sevginin en değerli şey olduğunun altını çizerken özellikle genç seyircimizin dikkatini çekti.


Tozkoparan İskender

“Tozkoparan İskender”in zaman yolculuğu ile günümüze gelmesi, okçular tekkesinde öğrendiği beceri ve ahlakı günümüz çocuklarına aşılaması çocuk seyirciler için kusursuz bir önerme oldu. Eski zamanlardan gelen İskender’in günümüze uyum sağlaması ilgi ile izlenirken, iyilik için yaşayan çocuklarımızın kurduğu Mavi Ay takımı ustaya saygının, dostluğun, erdemin, vatan sevgisinin zamanın üzerinde bir kavram olduğunu saf bir doğallık içerisinde anlattı.

Tozkoparan İskender
Scroll to top